Renata Šarjaková, 23. červen 2008
Krajský úřad Moravskoslezského kraje zavádí novou službu pro handicapové občany

Lidé se sluchovým postižením, kteří se dorozumívají znakovou řečí, mohou své záležitosti na krajském úřadě vyřídit podstatně snadněji než dosud. Jejich komunikaci s úředníky  zjednodušuje moderní technika, konkrétně videotelefon, který slouží ke zprostředkování  komunikace s osobou se sluchovým postižením. Přístroj je v rámci zkušebního provozu k dispozici v jedné z kanceláří odboru vnitra a krajského živnostenského úřadu. Krajský úřad má  momentálně videotelefon zapůjčený zdarma prostřednictvím  smluvní spolupráce mezi Moravskoslezským krajem a společností Centrum vizualizace a interaktivity vzdělávání.

 

 

 

„Přístroj pracuje na principu běžného telefonu, avšak při jeho používání komunikujete s překladatelem, jehož znakový překlad je zobrazován občanovi na obrazovce," vysvětluje ředitelka krajského úřadu Eva Kafková. „Náš úřad v Ostravě je tak jedním z mála míst, kde mohou lidé s handicapem vyřídit své záležitosti pomocí této techniky. Ostatně, je logické, že právě takovou službu zavádíme. Souvisí to s odstraňováním bariér pro handicapované a vyplývá to i z krajského plánu vyrovnání příležitostí pro občany se zdravotním postižením," dodává ředitelka Kafková.

 

 Ve zkušebním provozu, který potrvá do konce června, přístroj využilo už několik sluchově postižených. Videotelefon zatím umí obsluhovat několik úředníků z odboru vnitra a krajský živnostenský úřad a z odboru sociálních věcí. Postupně se s přístrojem naučí zacházet také zástupci ostatních odborů. Není bez zajímavosti, že kvůli zlepšení komunikace se sluchově postiženými čeká po prázdninách na deset lidí z krajského úřadu speciální školení ve znakové řeči. Současně je jisté, že služba videotelefonu bude fungovat i po skončení zkušebního provozu.

 

Ověřovací provoz videotelefonu a smlouva mezi Moravskoslezským krajem a společností Centrum vizualizace a interaktivity vzdělávání je realizována v rámci rozvojového partnerství "Pro plný život" projektu  II. kola iniciativy EQUAL, spolufinancovaného z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Projekt  "Pro plný život" je zaměřený na zavedení systému celoživotního vzdělávání osob s postižením sluchu, včetně vzdělávání zdravých osob, které s handicapovanými lidmi přicházejí do kontaktu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpracovala: Barbara Odstrčilíková, tisková mluvčí KÚ MSK


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 058
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář