Renata Šarjaková, 12. březen 2008
O pozemkovém fondu rozhodnuto nebylo
Vláda v pondělí přerušila projednávání návrhu ministerstva zemědělství na prodloužení fungování Pozemkového fondu ČR o další tři roky a jeho následnou transformaci na organizační složku státu spadající pod ministra zemědělství. Bez udání důvodů to bylo uvedeno na internetových stránkách Úřadu vlády.

 

Podle rozhodnutí vlády z roku 2004 má být činnost PF ukončena v závěru příštího roku. MZe ale nyní společně s ministerstvem financí vládě navrhuje, aby fond nezanikl bez náhrady a k 31. prosinci 2012 byl transformován na organizační složku státu.
"Rok 2009 je pro zrušení fondu nereálný. Bylo to rozhodnutí od zeleného stolu, ale nikdo před námi nevytvořil podmínky pro to, aby se státní půda prodala," uvedl již dříve ministr zemědělství Petr Gandalovič, který věří, že se mu podaří přesvědčit vládu o nutnosti termín posunout.
Transformace PF by měla podle MZe spočívat v definování objemu a struktury majetku, který by si měl stát ze strategických důvodů ponechat. "I v budoucnu bude nutné držet nějaký podíl státní půdy, především pro dopravní stavby," upozornil Gandalovič. Jednotlivé resorty proto nyní upřesňují své potřeby pro rozvojové plány, na příštích deset let zatím požadují téměř 70 tisíc hektarů.
Druhou zásadou transformace fondu je co nejrychlejší odstátnění co nejvíce majetku, který nespadne do státní rezervy. V době vzniku k 1. lednu 1992 fond spravoval zhruba 900 tisíc hektarů zemědělské půdy. Počítalo se s prodejem 500 tisíc hektarů po restitucích. "Do konce loňského roku PF celkem převedl asi 470 tisíc hektarů, na odstátnění čeká ještě zhruba 200 až 250 tisíc hektarů," řekl mluvčí PF Michal Bureš.
Důvodem, proč se MZe brání zániku státního fondu, je fakt, že by se pozastavil celý proces odstátňování majetku. "Což by ovšem nebylo v souladu s programovým prohlášením vlády, které naopak předpokládá urychlené vyjasnění vlastnických vztahů k půdě, to znamená dokončení restitucí a privatizaci zemědělské půdy," uvádí se v předkládací zprávě návrhu.

Zdroj: Oldřich Přibík



Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 057
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář