Renata Šarjaková, 5. prosinec 2007
Dobrá praxe: Inovativní řešení jako inspirace pro aktivní města, obce a regiony
Každé město, obec či region při svém rozvoji často naráží na nejrůznější problémy či úkoly, které si žádají neotřelá, originální a hlavně efektivní řešení
Obce, regiony, ale i neziskové organizace, školy, místní podniky a další vymýšlejí projekty a realizují aktivity, které napomáhají zlepšit jejich služby, uspořit finance či zvýšit povědomí o určitém tématu - jednoduše řečeno přispívají ke kvalitě života. Přinášejí tak řadu inovativních, pozoruhodných a praktických řešení nejrůznějších problémů. Tyto postupy nazýváme příklady dobré praxe.

V celé České republice existují desítky příkladů dobré praxe (PDP). Aby bylo možné jejich efektivní využití, vytvořila Národní síť Zdravých měst ČR přehlednou a uživatelsky příjemnou Databázi DobráPraxe, kde naleznete vybrané PDP z celkem devíti oblastí – veřejná správa, životní prostředí, zdraví, volný čas, sociální problematika, vzdělávání, podnikání, zemědělství a venkov a doprava.

Národní síť Zdravých měst, obcí a regionů je mezinárodně certifikovanou asociací, zastřešuje municipality, které realizují mezinárodní programy Projekt Zdravé město a místní Agenda 21. Tyto municipality systematicky podporují kvalitu veřejné správy s ohledem na udržitelný rozvoj a podporu zdraví. Asociace se proto dlouhodobě zaměřuje na přenos příkladů dobré praxe a zkušeností mezi svými členy a podporuje jejich přirozenou soutěživost a schopnost učit se od těch, co již prošlapali cestu.

Co může být příkladem dobré praxe?
Příklady dobré praxe jsou osvědčené postupy a řešení, které v sobě zároveň zahrnují prvky inovace, nové myšlenky a nápady. Jejich shromažďování vytváří prostor a motivaci pro vzájemné učení se jeden od druhého, sdílení know-how a zkušeností.

Hlavními kritérii pro výběr aktivity jako Příkladu dobré praxe jsou:
  • spolupráce institucí veřejné správy, neziskových organizací, soukromého sektoru a veřejnosti
  • inovace a originalita v přístupu a nová přidaná hodnota
  • neziskový charakter (primárním cílem je veřejná služba, nikoliv vytváření zisku)
  • respektování principů udržitelného rozvoje – projekt či aktivita by neměly rozvíjet např. ekonomický pilíř rozvoje na úkor sociální oblasti či životního prostředí

Příklady dobré praxe 
.... pomáhají kvalitnímu rozvoji měst, obcí a regionů
.... šetří čas a peníze
.... zefektivňují činnost úřadů i dalších institucí
.... přispívají k dobré image samospráv a zvyšují prestiž jejich partnerů
.... podporují zdravou soutěživost, motivaci a spolupráci samospráv, neziskových organizací, škol, podniků a dalších institucí

Veřejně přístupná Databáze DobráPraxe slouží jako přehledný a uživatelsky přátelský internetový nástroj, který pomáhá jednotlivé příklady shromažďovat, systematicky třídit a poté nabízet zájemcům z řad státní správy a samosprávy, neziskových organizací, soukromému sektoru, ale i jednotlivcům ze zainteresované veřejnosti.

V Databázi DobráPraxe chceme představit příklady z různých oblastí rozvoje samospráv. U každého z nich se například dozvíte
  • k čemu a proč byl projekt/program zahájen,
  • kdo byl jeho realizátorem,
  • jaký měl rozpočet,
  • jaké byly hlavní přínosy a překážky při jeho realizaci a co doporučit případným následovníkům či před čím je varovat,
  • součástí většiny PDP je i bohatá fotodokumentace a další užitečné přílohy.
Vzájemná inspirace, návody jak na to a poučení se z úspěchů, ale i chyb druhých, mají svůj význam a smysl. Stále je co se v tomto směru učit a také už co nabídnout.
  • Chcete více vědět o tom, jak dobře a efektivně využívat solární a další druhy obnovitelné energie na konkrétním příkladu?
  • Máte zájem zapojit vaši mládež do práce dětských či studentských parlamentů a nevíte jak na to?
  • Rádi byste zpřístupnili vaše město či region pro tělesně postižené a udělali z něho bezbariérové/ý?
  • Chtěli byste, aby vaše děti navštěvovaly Zdravou školku či školu, ale žádná ve vašem okolí dosud nevznikla?
  • Chcete se více dozvědět o dalších příkladech úspěšných řešení?
  • Máte vlastní příklad dobré praxe a chcete se o své zkušenosti podělit a inspirovat ostatní?
  • Navštivte Databázi DobráPraxe na www.dobrapraxe.cz nebo napište na info@nszm.cz.


Zdroj: www.scienceshop.cz


Hodnocení => průměr 071
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář