Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 5. prosinec 2007
Evropské lesy absorbují více uhlíku
Evropské lesy absorbují více uhlíku
Pokud by Evropská unie rozšířila rozlohu lesů, mohla by dostát svému cíli – snížit do roku 2020 emise oxidu uhličitého o 20 %.
Nová studie univerzity v Helsinkách zjistila, že zvýšení počtu stromů ve 27 zemích EU v letech 1990 až 2005 vedlo k absorbování dalších 126 milionů tun uhlíku, což je množství rovné 11 % emisí. Evropské lesy tak absorbují oxid uhličitý rychleji, než se původně předpokládalo, tvrdí vědci. Podle nich by omezení emisí o 20 procent do roku 2020 vyžadovalo mnohem víc než zvýšení energetické účinnosti, nové technologie a omezení dalších skleníkových plynů, jako je metan.
Evropě by k dosažení tohoto cíle mohly pomoci i uhlíkové "povolenky" pro expanzi lesů. Vedoucí studie Pekka Kauppi uvedl, že absorpce uhlíku byla oproti pěti procentům, která v roce 1992 s kolegy vypočítali, více než dvojnásobná. Dodatečná absorpce díky novým stromům se pohybovala od 10 % v 15 starších členských státech EU, např. v Rakousku, Belgii a Dánsku, po 15 % ve 12 nových členských státech, např. v Estonsku, Maďarsku a na Slovensku. „Dobrou zprávou je to, že stromy jsou při zachytávání a ukládání uhlíku velice efektivní,“ říká Kauppi.
Spoluautor Aapo Rautiainen doplńuje: „Podle hrubých odhadů by jejich vliv na omezování uhlíku v atmosféře mohl být dvojnásobný oproti tomu, čeho se dnes v Evropě dosáhne používáním obnovitelných zdrojů.“ Vědci proto doporučili, aby se evropské vlády kromě omezování emisí fosilních paliv zaměřily i na zemědělskou a lesnickou politiku a odpadové hospodářství a posílily důležitou roli biomasy jako "úložiště uhlíku".
Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství bylo v roce 1990 v britských lesích uloženo v živé biomase 95 milionů tun uhlíku, v roce 2005 to ale bylo už 112 milionů tun. Rozloha zalesněných oblastí v Británii se za posledních 60 let zdvojnásobila, ale Úřad pro lesnictví varuje, že další expanzi lesů limituje tlak na půdu. Na vyrovnání emisí z automobilů by navíc bylo potřeba zalesnit tři čtvrtiny celé rozlohy půdy v Británii.
Zdroj: www.agroenvi.cz