Renata Šarjaková, 15. říjen 2007
O pesticidech v Evropském parlamentu
V ovoci zakoupeném v Evropském parlamentu byly zjištěny nebezpečné pesticidy.
 
Celkem osm vzorků ovoce obsahovalo 28 různých druhů pesticidů včetně deseti, které jsou známé svojí karcinogenitou, tři jsou neurotoxické, tři vývojově toxické a osm dalších poškozuje hormonální systém. Dva ze zjištěných pesticidů patří do skupiny velmi nebezpečných (WHO - Highly Hazardous). Žádné z testovaného ovoce nebylo „čisté“ - bez reziduí pesticidů. Tato skutečnost je podle poslanců obrazem současného potravinového řetězce EU.
 
Tři z osmi testovaných vzorků - meruňky, hroznové víno a pomeranče, obsahovaly rezidua pesticidů nad povolené limity platné v zemích EU. Jejich prodej byl tedy nelegální. Meruňky obsahovaly nadlimitní množství pesticidů narušujících hormonální systém. Hroznové víno obsahovalo pesticid známý svojí karcinogenitou. A v pomerančích byla nadlimitní množství dvou pesticidů, oba karcinogenní a reprodukčně resp. růstově toxické.
 
Jahody pěstované v Belgii obsahovaly rezidua čtrnácti různých pesticidů, z kterých pět je karcinogenních. Pomeranče pěstované ve Španělsku obsahovaly rezidua toxického pesticidu Imalil, a to v koncentraci zásadně přesahující limit "akceptovatelné denní dávky" stanovené pro pětileté dítě.
 
Důkazy o škodlivosti pesticidů na zdraví člověka přibývají stále rychleji. Poslední výsledky prezentované na výroční konferenci Evropského fóra pro respirační choroby (European Respiratory Society, 2007) ukázaly, že kontakt s pesticidy zvyšuje riziko respiračních onemocnění. Evropská studie zaměřená na Parkinsonovu chorobu dokazuje, že i malé dávky pesticidů mohou zvyšovat riziko onemocnění. Kandaští vědci prokázali souvislost pesticidů s rakovinou včetně leukémie a maligního lymfomu neklasifikovaného jako Hodginova choroba.
 
Koncem října 2007 se bude v Evropském parlamentu hlasovat o schválení – autorizaci, prodeji a používání také těchto nebezpečných pesticidů v zemích EU. "Naši politici mají jedinečnou šanci přijmout strategii zaměřenou na minimalizaci používání nebezpečných pesticidů v Evropské unii," řekl Wouter van Eck z organizace Milieudefensie. "Výsledky našich analýz jsou šokující. Připravovaná legislativa musí lépe ochránit lidské zdraví a životní prostředí," dodal.
 
Koalice Evropských environmentálních a pro zdravotních nevládních organizací sputila novou webovou stránku www.pesticidewatch.eu, na které bude zveřejněno hlasování všech poslanců Evropského parlamentu. Občané Evropské unie mohou europoslance prostřednictvím této stránky kontaktovat a vyzvat je, aby hlasovali pro zákaz používání nebezpečných pesticidů a pro lepší ochranu ohrožených skupin, jako jsou například děti a těhotné matky.
 
Původní text publikovala slovenská nevládní organizace CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy na portálu Changenet.sk
 
Zdroj: Mgr. Světluše Bodoková  
 
 

Hodnocení => průměr 060
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář