- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Tmavě zbarvené ovoce pomáhá bojovat proti rakovině
Látky, které dávají některým druhům ovoce a zeleniny jejich tmavší barvu, se mohou zároveň účinně podílet na boji proti rakovině. Američtí vědci zjistili, že barviva anthokyaniny, která zbarvují ovoce do červena, nachova nebo do modra, zpomalují rozvoj rakovinných buněk ve střevech. Při některých experimentech vědci z univerzity v americkém státě Ohio zjistili, že tyto látky nejenže zpomalily růst rakovinných buněk, ale až 20 % jich zničily. Například anthokyaninové barvivo, získané z černé mrkve a ředkve, zpomalilo růst rakovinných buněk o 50 až 80 %. Barvivo černého jeřábu dokázalo dokonce zničit až pětinu nemocných buněk, přičemž zdravých se nedotklo. Čím exotičtější ovoce je, tím lépe; například fialové odrůdy kukuřice nebo borůvky jsou mnohem účinnější než třeba ředkvičky.
Vědci tvrdí, že jejich objev je posunul blíže k pochopení toho, co dává ovoci a zelenině jejich vlastnosti uplatňující se v boji proti rakovině. Tyto látky, mezi které patří již zmíněné anthokyaniny, se jen velmi málo vstřebávají v krevním řečišti, ale mohou být absorbovány v trávicím traktu. Proto může být zvlášť užitečný v boji proti rakovině střev. Když se podaří tyto látky izolovat a ještě zvýšit jejich účinnost, umožní to vyvinout nové léky na léčení rakoviny.
Vědci ale nechtějí zatím doporučovat speciálně některé ovoce a zeleninu více než jiné. Zdůrazňují, že je třeba provést další výzkumy, aby se zjistilo, jak tyto látky fungují.
Zdroj: Ing. Ctibor Perlín, CSc.