Renata Šarjaková, 6. září 2007
Výzkum biologické ochrany maliníku ve Velké Británii
Ve Velké Británii probíhá výzkum využívání feromonových lapáků pro bejlomorku Resseliella theobaldi - významného škůdce maliníku.
 
     Ve Velké Británii probíhá výzkum využívání feromonových lapáků pro bejlomorku Resseliella theobaldi – významného škůdce maliníku. Tento škůdce klade vajíčka ve shlucích do kůry mladého výhonku a vylíhlé larvy se živí dření uvnitř něho. To způsobuje ranky a otvůrky, které se stávají vstupní branou pro spor hub zejména od druhu Leptospaeria coniothyrium, která může způsobit až odumření výhonku.
     Samičí feromon používaný v lapáku byl objeven vědci z výzkumné organizace EMR (East Malling Research ) a ústavu NRI (Natural Resources Institute). Ti patentovali novou skupinu feromonů, do kterých patří i feromon této bejlomorky.
     Lapák a jeho návnada jsou vyvíjeny společně organizací EMR a AgriSense BCS a jsou testovány v rámci společného projektu britského ministerstva pro zemědělství DEFRA a průmyslem financovaného projektu LINK, zaměřeného na minimalizaci používání pesticidů u maliníku.
     Pokusy s lapákem v komerčních kulturách během posledních dvou let se ukázaly jako velmi úspěšné. V roce 2006 bylo do pokusu zahrnuto 100 lapáků a počty lapených samečků bejlomorky během sezóny značně kolísaly. Existovalo více nebo méně 100 násobné rozdíly v počtu lapených bejlomorek na různých lokalitách – počty se pohybovaly od cca 40 – 4800 bejlomorek.
     Služba organizace ADAS předpovídající výskyt škůdců může být více nebo méně nahrazována lapáky. Problém této služby je ten, že je vhodná pouze pro venkovní plodiny (lapák může být používán pro všechny plodiny) a neukáže závažnost problému bejlomorky, který konkrétní pěstitel právě má. 
     Lapák může zlepšit kontrolu škůdce a eliminovat zbytečné postřiky. Pěstitel může, podle množství lapených jedinců bejlomorky rozhodnout, zda a kdy má provést postřik. Jediný insekticid schválený pro kontrolování tohoto škůdce je chlorpyriphos a podle entomologa tohoto výzkumu je jediným přípravkem, který funguje. Entomolog navrhuje postřikování týden poté, co lapák zachytí prahové množství - 50 bejlomorek za týden. Za předpokladu, že tento postřik je dobře načasován, neměla by být zapotřebí žádná další ošetření. Pokračující odchyty ukáží, jak účinný byl první postřik a jak veliký je problém s bejlomorkou.
     Tyto lapáky k dispozici od společnosti Agralan of Aston Keynes. Jeden stojí 60 liber a je dodáván s 24 lepovými podložkami a šesti feromonovými návnadami na lapák. Návnada je vyměňována každý měsíc a lepová podložka každý týden, takže lapák vydrží jednu sezonu. Pro venkovní plodiny je nutný jeden lapák pro jeden až dva hektary plodiny.
 
Zdroj: Ing. Šárka Vondrášková

Hodnocení => průměr 071
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář