Renata Šarjaková, 5. září 2007
Využití vlastních sil a prostředků k realizaci projektů v rámci programu rozvoje venkova
O způsobilých výdajích - využití vlastních sil a prostředků
 
SZIF v současné době provádí kontroly žádostí o dotaci z Programu rozvoje venkova (EAFRD) podaných v rámci 1. výzvy, v rámci které, měli zájemci žádat o pomoc na opatření Modernizace zemědělských podniků, Zahájení činnosti mladých zemědělců a Diverzifikace činností nezemědělské povahy.
 
Po ukončení této etapy budou vybrány projekty, které budou podpořeny a s vybranými žadateli bude uzavřena Dohoda o poskytnutí dotace. Výdaje jsou způsobilé ode dne registrace žádosti, to znamená že výdaje vynaložené v období od registrace žádosti do podání Žádosti o proplacení budou dotovány ve schválené výši.(výjimkou jsou výdaje související s přípravou projektu, tj. výdaje na zpracování projektové a technické dokumentace, popř. nákupu budovy, kde jsou pro úspěšné žadatele výdaje způsobilé již od 1. 1 2007)
 
Způsobilé výdaje může příjemce dotace realizovat/vynaložit následující formou:
 
1. bezhotovostní platbou – příjemce dotace povinen realizovat finanční operace související s financováním způsobilých výdajů projektu prostřednictvím vlastního bankovního účtu
 
2. hotovostní platbou – maximální výše způsobilých výdajů realizovaných v hotovosti v rámci jednoho projektu může činit 100 000 Kč
 
3. věcným plněním ze strany žadatele/příjemce dotace
 
Pro řadu příjemců pomoci je velmi zajímavou formou realizace způsobilých výdajů, tj. využití vlastních sil a prostředků pro realizaci záměru a tím řešení problémů se zajištěním finančních prostředků na realizaci projektu, který převážná většina příjemců pomoci musí řešit prostřednictvím bankovního úvěru. V souvislosti s tím se vyrojila celá řada nejasností a dotazů týkajících se zejména okruhu osob, které mohou toto věcné plnění zajišťovat a forem věcného plnění.
 
Ministerstvo zemědělství publikovalo tiskovou zprávu, která na tyto otázky přináší odpověď.
 
Tisková zpráva k věcnému plnění
Ministerstvo zemědělství informuje žadatele o postupu při vyhodnocení a schválení žádostí pro opatření spuštěná v prvním kole příjmu žádostí (tzn. Modernizace zemědělských podniků, Zahájení činnosti mladých zemědělců a Diverzifikace činností nezemědělské povahy), v případě, kdy je formou financování věcné plnění.
 
Věcným plněním lze uplatňovat jako způsobilé výdaje pouze stavební práce a stavební suroviny. Stavební materiál nelze uplatnit formou věcného plnění.U fyzických osob může činnost vykonávat žadatel osobně (popř. rodinní příslušníci nebo zaměstnanci). U právnických osob statutární zástupci osobně, jejich nejbližší rodinní příslušníci, zaměstnanci a členové.
 
Jako sazebník pro stanovení výše způsobilých výdajů pro stavební práce se použije katalog stavebních prací (ÚRS PRAHA, a.s.). V rámci věcného plnění ze strany žadatele nelze nárokovat činnosti, které nejsou uvedeny v katalogu stavebních prací (ÚRS PRAHA, a. s.).
 
Žadatel stanoví v projektu harmonogram a rozsah prací ve fyzických jednotkách. V projektu část 3.2 popíše konkrétní činnosti, které hodlá realizovat formou věcného plnění. V části 4. Rozpočet projektu uvede žadatel kódy způsobilých výdajů, které hodlá realizovat formou věcného plnění. Kódy způsobilých výdajů uvedené v projektu se musí shodovat s kódy uvedenými v Žádosti o dotaci.
 
Žadatel řádně povede pracovní (stavební) deník, ve kterém dokumentuje průběh realizace projektu. Deník obsahuje především tyto údaje:
 
a) jména a příjmení pracovníků pracujících na staveništi,
 
b) popis a množství provedených prací a montáží, datum a jejich časový postup,
 
c) dodávky materiálů, výrobků, strojů a zařízení pro stavbu,
 
d) nasazení mechanizačních prostředků.
 
Stavební práce realizované formou věcného plnění žadatel označí v soupisu stavebních prací s výkazem výměr a položkovém rozpočtu, který se podává jako povinná příloha při podání Žádosti o proplacení. Poskytnutí stavebních prací v rámci věcného plnění nepodléhá režimu zadávání veřejných zakázek.Stavební suroviny použité při výstavbě se z hlediska výběru dodavatele řídí podmínkami uvedenými v obecné části Pravidel (kapitola č. 11 Zadávání zakázek žadatelem/příjemcem dotace).
 
Upřesnění některých pojmů
i) výdaje související s přípravou projektu představují:
1. projektovou dokumentaci, tj. zpracování projektu dle závazné osnovy, podnikatelský záměr, studie proveditelnosti, marketingovou studii, zadávací řízení
2. technickou dokumentaci, tj. dokumentace ke stavebnímu řízení, odborné posudky ve vztahu k životnímu prostředí, položkový rozpočet,
 
ii) způsobilým výdajem není:
1. pořízení použitého movitého majetku
2. nákup zemědělských výrobních práv
3. v případě zemědělských investic nákup zvířat, jednoletých rostlin a jejich vysazování
4. daň z přidané hodnoty, není-li ve specifické části Pravidel uvedeno jinak
5. prosté nahrazení investice, tzn. výměna investice, která nepředstavuje zhodnocení.
 
iii) věcné plnění ze strany žadatele/příjemce dotace:
a) Formy věcného plnění:
- poskytnutí vybavení
- poskytnutí surovin
- stavební práce a dobrovolná neplacená činnost.
 
b) Maximální výše věcného plnění odpovídá částce způsobilých výdajů, tj. částce, ze které je stanovena dotace, od které byla odečtena dotace.
 
Semináře
Praktické aspekty problematiky přípravy žádostí a příloh pro 2. výzvu v rámci Programu rozvoje venkova budou předmětem semináře, který společně s IREAS (http://www.ireas.cz) SF připravují ve dvou termínech, a to 26. 9. a 3. 10. 2007 v Praze. Program semináře i přihlášku k účasti najdete na adrese: http://www.strukturalnifondy.info
 
 
Zdroj: sb

Hodnocení => průměr 063
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář