Renata Šarjaková, 3. září 2007
Jsou roztoči pro biologickou ochranu rezistentní vůči pesticidům ?
Ve vinicích ve Frontonu ve Francii byla testovaná rezistence dravých roztočů vůči pesticidům deltamethinu a ethyl-chloropyriphosu.
 
     Draví roztoči jsou ceněni jako prostředek ochrany proti škodlivým roztočům. Panuje také názor, že tito predátoři jsou a priori citliví vůči širokospektrálním insekticidům. Ve vinicích kde je povinnost používat tyto insekticidy, například v oblasti ochrany proti chorobě „zlaté žloutnutí révy vinné“ („flavescence dorée“), se zjistilo, že se přesto nacházejí tito draví roztoči, zejména Typhlodromus pyri a Amblyseius andersoni. Takže se nabízí otázka – je tu rezistence nebo ne?  
     Studie zahájená v roce 2002 ukázala, že vinice regionu Midi-Pyrénées byly intenzivně osídleny dravými roztoči přesto, že vinice byly třikrát ošetřeny proti přenašeči choroby „zlaté žloutnutí révy vinné“ („flavescence dorée“). Zdálo se, že tito roztoči získali toleranci nebo dokonce rezistenci vůči používaným insekticidům. Výzkumníci testovali v roce 2005 úroveň rezistence 14 populací ve vinicích Frontonu vůči dvěma aktivním látkám široce používaným u révy vinné regionu (tj  deltamethrin a ethyl-chloropyriphos).
     Výsledky ukazují, že tolerance a/nebo rezistence roztoče Typhlodromus pyri vůči ethyl-chloropyriphos je více rozšířena než vůči deltamethrinu na vinicích ve Frontonu. Ukazuje se, že úroveň rezistence by pomohla určit historie používání insekticidů. 
 
Zdroj: Ing. Šárka Vondáčková

Hodnocení => průměr 066
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář