Renata Šarjaková, 30. srpen 2007
KrRAJ PODEPSAL MEMORANDUM O MORAVSKOSLEZSKÉ KARTĚ
Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský podepsal Memorandum o budoucí spolupráci a společném postupu při zavádění Moravskoslezské karty s městy Frýdek-Místek, Havířov, Karviná, Opava a Nový Jičín. Projekt Moravskoslezská karta si bere za cíl sjednocení všech dosud v kraji užívaných karet.

„Karta bude univerzálním médiem použitelným v rámci celého kraje, a to jak v dopravě, tak i v ostatních oblastech života. Přínos Moravskoslezské karty pro občana či návštěvníka kraje je jednoznačný. Cílem celého projektu je sjednocení všech typů karet, které dosud v regionu fungují, tak, aby bylo možné použít jednu kartu pro různé druhy služeb,“ řekl k projektu Moravskoslezské karty náměstek hejtmana Pavol Lukša.

"Kartu MSK vnímám jako zahájení procesu, který přinese větší kvalitu integrované dopravy ve spolupráci s městy a obcemi. Memorandum je otevřeným dokumentem, ke kterému se mohou připojit nejen ti, kteří jej dnes podepsali," doplnil hejtman kraje Evžen Tošenovský.

Záměrem připravovaného projektu je využít kartu v budoucnosti jako identifikátor v rámci různých čipových systémů zavedených v kraji, elektronickou peněženku v parkovacích automatech i dopravních prostředcích MHD, nabízí se její použití i jako nosiče statistických dat o využití dopravních prostředků a například také jako nosiče elektronického podpisu. Příprava projektu bude dokončena v roce 2008. Realizaci jednotného systému kraj plánuje od roku 2009. Projekt bude řízen prostřednictvím Řídící rady složené z představitelů zúčastněných subjektů.

Celkové předpokládané náklady projektu MSK karty jsou cca 242 milionů korun. Z 85% bude tento projekt financován z prostředků Evropské unie z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Moravskoslezsko. Spoluúčast subjektů spolupracujících na projektu bude ve výši 15% z uznatelných nákladů. Rozdělení podílu spoluúčasti bude předmětem budoucích jednání.

„Osobně jsem přesvědčen, že jde o projekt mimořádně potřebný a věřím, že jeho prospěšnost ocení v budoucnu zejména občané kraje, kterým především ulehčí a zjednoduší cestování různými veřejnými dopravními prostředky a nabídne řadu dalších možností funkčního využití,“ uzavřel Lukša.

 

V Moravskoslezském kraji je v současné době využíváno kolem 200.000 čipových karet. Převážná většina z nich je používána v dopravě. Vydavateli největšího počtu karet jsou téměř výhradně jednotliví dopravci sami. Mimo dopravu jsou karty užívány např. jako zaměstnanecké karty v docházkových systémech, ale i v těchto případech je každý zaměstnavatel vydavatelem svých identifikačních karet. Projekt  jednotné karty řeší nevýhody, které s sebou nese velké množství  různých systémů a nabízí výhody, které jednotlivé karty nemohou nabídnout.

 

Mezi hlavní výhody jednotné karty patří:

-          Občané měst dojíždějící za prací za hranice města mohou získat typ karty akceptovatelný u všech dopravců

-          Další funkce karty mohou být různé podle potřeb jednotlivých měst a obcí. Karta může například sloužit k placení parkovného, vstupu do městského či obecního zařízení a podobně.

-          Zavedením karty dojde také k upřesnění informací o různých typech poskytovaných slev a k zpřesnění statistických dat o přepravě cestujících v jednotlivých dopravních systémech / autobusy, trolejbusy, vlak /. Zavedení karty přispěje k sjednocení dopravního tarifu na území kraje a k celkové racionalizaci dopravního systému.   

 

 

Zdroj: Mgr. Tereza Hlaváčová


Hodnocení => průměr 057
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář