Renata Šarjaková, 27. srpen 2007
Prezident Agrární komory Jan Veleba šedesátníkem
O renesanci českého zemědělství usiluje již delší dobu prezident AK ČR Jan Veleba. Chtěl by český národ přesvědčit o smysluplnosti práce českých zemědělců a potravinářů a vrátit jim i určité sebevědomí.

 

„Tam u nás, na Vysočině, máte na každém zhruba dvacátém kilometru pilu (jsou zde lesy), potkáte často mlékárnu (jsou zde stáda krav), stejně tak lihovar (pěstují se zde brambory), a ani zemědělské školy nevymizely (jsme agrární region). Zkrátka je zde po staletí budovaná symbióza člověka s přírodou. Podobně je to i v jiných regionech České republiky. To jsou naše kořeny, jsou hluboké a naše povinnost je na ně navázat“, svěřil se  již párkrát během rozhovorů s novináři ze svého vztahu k venkovu a selskému stavu Jan Veleba. Vyšel z rolnické rodiny a je velmi hrdý na to, že i jeho syn Vojtěch bude pokračovat ve studiích na zemědělské univerzitě v Brně.

V minulém týdnu slavil představitel Agrární komory ČR své šedesátiny s rodinou doma, s moravskými kolegy v jednom ze sklípků a s českými přáteli v menze České zemědělské univerzity v Praze na Suchdole, kde se napříč politickým spektrem sešli malí i velcí politici, generální ředitelé potravinářského průmyslu, majitelé velkých i menších zemědělských a potravinářských firem, zástupci medií, jednoduše řečeno velké množství přátel a jeho „fandů“.Od rektora České zemědělské univerzity Jana Hrona převzal oslavenec nejvyšší možné ocenění, Bohyni úrody a od České akademie zemědělských věd Stříbrnou medaili za mimořádnou podporu rozvoje vědy a výzkumu v agrárním sektoru.

Jan Veleba strávil svůj život až do konce studia na Vysoké škole zemědělské doslova uprostřed přírody, v nejvýchodnější osadě okresu Žďár nad Sázavou,  v Pánově, která má všeho všudy šest popisných čísel. Jeho rodiče byli soukromí zemědělci, měli kolem 16 hektarů polí.

Čtyři roky  po revoluci založil soukromou firmu a začal se věnovat agrární politice. Postupně se stal až předsedou Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, dříve Svazu statků, který byl a je členem Agrární komory.  „Pro můj život zlomovým člověkem byl Jaroslav Brom, odborně i lidsky vysoce na úrovni, který byl předsedou svazu. Ten  sdružoval všech 317 statků v České republice, které hospodařily na 1 miliónu 320 tisíc hektarů“, vypráví Veleba. Začínal u Broma jako tajemník,  naučil se od něj rozumět agrární politice i lidem.Když převzal po Václavu Hlaváčkovi žezlo šéfa Agrární komory ČR, před dvěma a půl roky, vytkl si za cíl, odstranit rozdíly mezi farmáři starých a nových zemí. Hlasitě vyjadřoval občas nespokojenost na jednáních zemědělských nevládních organizací v Bruselu Copa a Cogeca , až si českého rebela všimli kolegové z dalších zemí a vybrali jej pro velmi významnou čestnou funkci druhého víceprezidenta zmíněné nevládní organizace Copa. Z této pozice se hned Jan Veleba přihlásil k veřejné debatě o dalším osudu zemědělství ve světě a rozvoji venkova, zvedl ruku pro konání světové konference  Severní Amerika-EU ve dnech od 15.do 17.října v Praze.První den delegáti z Ameriky ,Evropské unie, Kanady a Mexika mezi sebou přivítají i prezidenta republiky Václava Klause, který rád k této diskusi přijmul pozvání.Konference se koná pod osobní záštitou primátora města Prahy Pavla Bohma.

Zdroj: Eugenie Línková


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 069
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář