Renata Šarjaková, 23. srpen 2007
Pelety z DDGS
Podle vědců z ARS (Agricultural Research Service) jsou sušené výpalky s rozpustným podílem (DDGS) 100% peletizovatelné bez přídavku pojivových nebo jiných látek.
 
V ARS vyrobili z DDGS – vedlejšího produktu při výrobě etanolu z kukuřice -  pomocí peletovacího zařízení v komerčních výrobnách (šrotovnách) vysoce kvalitní pelety. Teplota užívaná při peletování nepoškozuje ani  protein, ani škrob obsažený ve výpalcích. Výpalky se v současnosti užívají hlavně ve výživě skotu, ale mohou se použit i ve výživě prasat a drůbeže.  Ryby chované v aquakultuře jsou sice krmeny peletovaným krmivem, které však obsahuje komerční rybí moučku a ne lacinější DDGS. Pelety pro zvířata z  DDGS  zatím nejsou komerčně dostupné.
ARS realizuje pokusy s přidáváním sójové a kukuřičné moučky  do DDGS za účelem výroby peletovaného krmiva pro ryby a zkoušejí  kolik rybí moučky lze nahradit, případně zda ji lze zcela vyloučit.
Peletizace je slibný postup  pro řešení problému s kažením DDGS, jejich tvrdnutím a spékáním během přepravy a skladování; obzvlášť v době, kdy se zásoby tohoto produktu stále zvyšují a podniky na výrobu etanolu ho musí za účelem ztržení přepravovat na větší vzdálenosti, má peletizace DDGS budoucnost.
 
Zdroj: Ing. Pavla Schneiderová

Hodnocení => průměr 067
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář