- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Připravované změny v souvislosti s nitrátovou směrnicí
Připravované změny v souvislosti s nitrátovou směrnicí
Nové vymezení zranitelných oblastí je již projednané vládou a platit bude již od 1. září 2007. Nově bylo přidáno asi 8 % ploch (především Vysočina, Olomoucko, Pardubicko, Domažlicko, Benešovsko a Příbramsko), naopak zrušeno bylo cca 4 % (především Šumava, Chebsko, okresy Bruntál, Mladá Boleslav, Česká Lípa a Karlovy vary) a celková plocha zranitelných oblastí tedy nyní zaujímá téměř polovinu zemědělské půdy. Nově se zařazení do zranitelných oblastí bude týkat zhruba 2 500 zemědělců, kteří budou již od 1.9. 2007 muset dodržovat podmínky dané Nařízením vlády 103/2003 Sb. – tedy prvním akčním programem, který bude platný do konce roku. Proto doporučujeme si ověřit nový seznam zranitelných oblastí, který uvádíme v příloze i s mapou nově vymezených oblastí; případně je seznam k dispozici na webu věnovaném nitrátové směrnici (http://www.agronavigator.cz/nitrat/). Podniky, jichž se změny týkají budou do konce roku informovány také ze strany ÚZPI.
Od 1.1.2008 vstoupí v platnost novela NV 103/2003 Sb., od jehož uvedení v platnost budou muset zemědělci počítat s přísnějšími kontrolami a s možností sankcí za nedodržení pravidel. Novela obsahuje několik poměrně důležitých změn. Zvýšena, podle požadavků Evropské komise, bude vyžadovaná kapacita skladovacích prostor na kejdu na šest měsíců. Na toto opatření bude však uplatněn odklad, zřejmě šestiletý (předpokládaná platnost od 1.1. 2014 v souladu s ukončením PRV 2007-2013). Zkráceno bude podzimní období zákazu používání dusíkatých hnojivých látek (bude platit až od 15.11.), naopak prodloužena bude doba uložení tuhých statkových hnojiv na polních hnojištích na 24 měsíců.
Nově bylo vymezeno III. aplikační pásmo – půdy s vysokou infiltrační schopností, kde budou podmínky zpřísněny. Další změnou je zavedení pětimetrových ochranných pásů kolem povrchových vod, kde bude zakázána aplikace všech dusíkatých hnojivých látek.
Zdroj: Ing. Veronika Kutilová