Renata Šarjaková, 22. srpen 2007
Na severu Moravy přibývá lidí, kteří chtějí vlastní pálenku
Letošní nadúroda ovoce a také velké sucho, které urychlilo zrání, vede zahrádkáře i ostatní sběratele a zpracovatele ovocných plodů k pálení vlastní kořalky.

 

V Moravskoslezském kraji přibývá lidí, kteří si chtějí nechat vypálit vlastní kořalku. Pěstitelské pálenice v regionu jedou naplno, aby uspokojily zvýšený zájem. Vůně třešňové pálenky se z nich line od začátku srpna. Hlavní nápor zažívají zdejší palírny asi o měsíc dříve než v posledních letech - důvodem je letošní nadúroda ovoce a také velké sucho, které urychlilo zrání, zjistila ČTK.

"Zájem je obrovský, pomalu nestačíme pokrývat poptávku. Řešíme to tak, že pálíme dlouho do noci. Od otevření na začátku srpna se jede pořád naplno a kdyby nás bylo více, mohli bychom jet nonstop," řekl Richard Förster, majitel firmy Pálenice Horní Suchá na Karvinsku, která ročně vyrobí tisíce litrů alkoholu.

Zákazníky je zahlcena také stonavská palírna U Zelené lípy, která vloni vyrobila desítky tisíc litrů alkoholu z ovoce. "Nestačím psát objednávky, někdy mám i dva telefony u ucha. Máme dva kotle na pálení a když je zle, tak se roztopí i pod druhým kotlem," řekl ČTK její zaměstnanec. Jedním z jejích zákazníků je Lukáš Glončák z Karviné. "Letos jsme třešně obírali jako hrozny, celými trsy, bylo jich tolik, že ohýbaly stromy," řekl Glončák, který do stonavské palírny přivezl 300 litrů kvasu z třešní.

"Zájem vypálit si svůj šnaps z vlastního ovoce stále roste. Lidé to vidí jako nejlepší a nejméně pracný způsob jeho zpracování. Navíc je na drobnopěstitelský alkohol poloviční daň ve srovnání s daní obvyklou. Česko má totiž v Evropské unii stálou výjimku," uvedl spoluvlastník stonavské palírny Vojtěch Feber. Nyní je daň 133 korun za litr padesátiprocentního alkoholu, do konce roku 2004 stát vybíral 95 korun. Některé palírny poblíž hranic registrují stále více polských zákazníků. "V sousední zemi totiž vůbec malopěstitelské palírny neexistují a vyrobit svůj alkohol legálně nelze," vysvětlil Feber.

Palírny mají každý rok pořadníky a objednávají zákazníky na určitou hodinu. Letos ale musejí přijímat zakázky i na měsíce dopředu. Někteří lidé si tak na ochutnání své pálenky počkají až do ledna. Palírny v těchto dnech vyrábějí třešňovici. Po třešních přijdou na řadu švestky a ryngle, potom hrušky a jablka.

Zdroj: AP


Hodnocení => průměr 073
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář