Renata Šarjaková, 22. srpen 2007
Očkování proti tloušťce
Obezitu způsobuje virus. K tomuto překvapivému závěru dospěli američtí vědci, kteří uvažují i o očkování proti tlošťce.
Očkování proti tloušťce!
 

Vysvětlením, proč jsou někteří lidé obézní, může být běžný virus. Adenovirus-36, obvyklý zdroj infekce v očích a dýchacím traktu, způsobí, že se lidské dospělé kmenové buňky změní v tukové buňky.

Adenovirus 36, neboli Ad36, při laboratorních pokusech u zvířat způsobil rychlé přibíraní. Obézní lidé onemocní třikrát častěji nemocemi způsobenými tímto virem, než lidé s normální váhou. U 30 procent otylých byl diagnostikován adenovirus-36.

Důkaz z laboratoře

Výzkumný tým ze Státní univerzity v Louisianě nyní dokázal, že vlivem tohoto viru se dospělé kmenové buňky lidí promění v buňky, v nichž se ukládá tuk.

 Co jsou kmenové buňky?

Jde o primární nediferencované buńky, které mají schopnost se přeměnit na jakýkoliv jiný typ buněk. Tato schopnost umožnuje tělu vytvořit nové buňky a opravit tak poškozené části. Dělí se na dospělé kmenové buňky a embryonální kmenové buňky, které se vyskytují v pupečníkové krvi a embryích. Proto je jejich výzkum a využití v některých zemích zakázán.

Bioložka Magdalena Pasaricová, která výzkum vedla, získala dospělé kmenové buňky z tkáně obézních lidí, kteří podstoupili liposukci.  Polovina z nich byla vystavena působení Ad36. Už po týdnu se z nich staly tukové buňky! Nově vzniklé tukové buňky prý navíc měly zvýšenou schopnost k akumulaci tuků,  které se do lidského těla dostávají jídlem.

Druhá polovina buněk bez adenoviru se však nezměnila.

Doktorka. Pasaricová přednesla výsledky svého výzkumu na setkání Americké chemické společnosti v Bostonu. Podle ní některé případy obezity vznikají na základě infekce.

Tento výzkum založený na studii by mohl vědce dovést až k vakcíně proti otylosti.

Nejde jen o přejídání

"Neříkáme, že dokážeme zabránit všem typům obezity, ale pokud je způsobena virem, budeme moci získat vakcínu," uvedl pro agenturu Reuter Nikhil Dhurandhar, šéf Penningtonova Biomedického výzkumného centra při louisiannské univerzitě.

Ad36 je však jen jedním z 10 zjištěných patogenů, spojovaných s obezitou, jako například další adenoviry Ad-37 a AD-5. Existovat však mohou ještě mnohé další.

"Samozřejmě, že přejídání vede ke zvyšování váhy, o tom není pochyb. Ale to není celá pravda,  řekl  Dhurandhar. "K obezitě vede množství různých příčin od přejídání přes genetické dispozice a metabolismus až zřejmě k virům a infekcím."

Zdroj: AP



Hodnocení => průměr 065
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář