Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 13. srpen 2007
Projekt na podzemní ukládání CO2 ve střední Evropě
Projekt na podzemní ukládání CO2 ve střední Evropě
Cílem projektu GeoCapacity je do konce roku 2008 prověřit možnosti podzemních kapacit pro ukládání CO2 zejména ve střední a východní Evropě.
Společnost ČEZ se stala účastníkem projektu GeoCapacity. Cílem programu je do konce roku 2008 prověřit možnosti podzemních kapacit pro ukládání CO2, zejména ve střední a východní Evropě, včetně nalezení vhodných lokalit. V ČR proběhne takto komplexní průzkum vůbec poprvé. Projekt obsahově navazuje na předchozí projekt, který tyto kapacity zkoumal v zemích západní Evropy.
ČEZ je v rámci projektu součástí tzv. End-User Group, tedy skupiny společností, které se na výzkumu podílejí finančním příspěvkem. ČEZ díky své účasti získá přístup k veškerým informacím, které budou výstupem projektu. Součástí konsorcia výzkumných organizací je i Česká geologická služba, která mapuje potenciál geologických formací v ČR a navazuje takto na své předchozí předběžné odhady úložných kapacit v ČR. Systém separace a následného uložení CO2 (CCS – Carbon Capture and Storage) se skládá ze tří kroků – ze separace CO2 po spálení uhlí, jeho transportu prostřednictvím potrubí a nakonec uložení ve vhodném prostoru (nejčastěji se zvažuje ukládání do hlubokých nevyužívaných zvodní či do vytěžených ložisek ropy a plynu). Informace o projektu GeoCapacity lze nalézt na adrese http://nts1.cgu.cz/geocapacity, včetně obrázků graficky popisujících celý proces.
Hodnocení
=> průměr 072