Renata Šarjaková, 2. srpen 2007
Velký podíl DDGS v krmivech prasat není vhodný
Náhrada velkého množství kukuřice v krmivech pro prasata krmivem DDGS (sušené výpalky s rozpustným podílem) znamená nadměrné zvýšení koncentrace nenasycených mastných kyselin.
 
Vyšší hladina nenasycených mastných kyselin v krmivu může ovlivnit vzhled a možná i chuť slaniny a uzenin vyrobených z vepřového masa. Také poměr mezi omega 6 a omega 3 mastnými kyselinami ve výrobcích z vepřového masa je nepříznivý a z dietetického hlediska nevhodný.
DDGS je pro prasata vhodné krmivo, ale aplikované množství je potřeba pečlivě zvážit. Prasata v důsledku DDGS tvoří měkký tuk   ve větším množství než když jsou krmena přímo kukuřičně sójovou krmnou dávkou. Jakmile stoupá procento DDGS v krmivu, zvyšuje se i poměr omega 6 k omega 3 mastným  kyselinám. Nadbytek omega 6 kyselin pravděpodobně zvyšuje riziko kardiovaskulárních nemocí, zatímco omega 3 mastné kyseliny jsou považovány za pro člověka  zdravé kyseliny.
Na univerzitě v Purdue zjistili, že u prasat je vhodná  náhrada 10-12 % kukuřice krmivem DDGS s tím, že u prasniček, které mají v porovnání s kanci tendenci tvorby měkčího tuku, je vhodná koncentrace 6-8 % DDGS; u skotu může činit podíl DDGS až 30 % aniž by se změnila kvalita masa.
 
Zdroj: Ing. Pavla Schneiderová
 
 

Hodnocení => průměr 072
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář