Renata Šarjaková, 27. červenec 2007
Lifefood má také vlastní výrobu
Pražská firma Lifefood Czech Republic nabízí nejen produkty z dovozu, má také svou vlastní výrobu.
 
V nové nabídce jsou:
Sluněnky BIO
Sluněnky jsou čerstvé pomazánky vyráběné ze slunečnicového semínka a panenského slunečnicového oleje. Všechny použité suroviny jsou v BIO kvalitě a neobsahují žádné konzervační přísady. Suroviny jsou šetrně zpracovávány bez tepelné úpravy tak, aby byla zachována jejich přirozená podstata. Díky tomu se jedná o potravinu splňující zásady živé stravy, ve které jsou zachovány všechny enzymy, vitamíny a minerály v podobě, v jaké je příroda do slunečnicových semínek vložila.
 
Slunečnice patří k rostlinám pěstovaným jako olejnina a pícnina. Olej se lisuje ze slunečnicových semínek. Je známo na 60 druhů převážně v Americe, kde jí pěstovali američtí Indiáni a vyráběli z ní chleba. V 16. století byla slunečnice dovezena do Evropy.
 
Slunečnicová semínka jsou jedním z nejbohatších zdrojů vitaminu E (více jej mají jenom mandle) a druhým nejbohatším zdrojem vitaminu B1. Jsou velmi bohatá na hořčík, železo, vápník, fosfor a selen. Dále jsou jedním z nejvhodnějších zdrojů vitaminu B9 – kyseliny listové, která je nezbytná pro fungování lidského organismu, zejména pro růst a obnovu buněk, nervovou soustavu a tvorbu červených krvinek.
 
Konzumace slunečnicových semínek se doporučuje při ekzémech, popraskané a suché kůži a kožních zánětech obecně, při migrénách a astmatu. Látky v semínkách obsažené posilují nehty a vlasy a redukují množství šedin, zklidňují nervy, vylepšují kvalitu spánku, regulují krevní tlak, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
 
Sluněnky BIO jsou nabízeny v několika variacích – svěží curry s mrkvičkou, ostřejší s jarní cibulkou, jarní petrželková nebo pažitková a s mořskou řasou dulse připomínající dobře známou „rybičkovou“.
 
Jedná se o přirozeně bezlepkovou potravinu s nízkým glykemickým indexem.
 
Bezlepkové sušené BIO lněné krekry a lněnky
Přirozeně bezlepkové slané lněné krekry a sladké lněnky, jsou vyrobeny z prvotřídních surovin v BIO kvalitě a sušeny šetrně tak, aby byly zachovány všechny zdraví prospěšné látky.
 
Po staletí jsou lněná semínka součástí lidské stravy na celém světě, zejména pak na Středním východě, v Číně a v dalších zemích Dálného východu. Vlákna ze stébel lnu využívají pro výrobu plátna.
 
Látky ve lněném semínku obsažené snižují hladinu cholesterolu a triglyceridů, zvyšují množství prospěšného druhu cholesterolu (HDL), zatímco hladina škodlivého druhu cholesterolu (LDL) klesá, a napomáhají prevenci aktivace krevních destiček, která může vést k arterioskleróze čili blokování arterií. Len rovněž pomáhá předcházet arytmiím neboli nepravidelnému srdečnímu tepu.
 
Lněná semínka, ze kterých se krekry a lněnky vyrobeny, obsahují 41 % kvalitního, pro zdraví nezbytného tuku. Jsou bohatá na omega-3 esenciální mastné kyseliny, které nás chrání před nemocemi srdce a cév, rakovinou a vysokou hladinou cholesterolu. Veškeré sacharidy jsou v semínku uloženy ve formě rozpustné i nerozpustné vlákniny, která je velmi důležitá pro správnou funkci střev, neboť upravuje trávení a má probiotické účinky. Semínko obsahuje také lignany – rostlinné látky které mají výrazně kladný efekt na imunitní systém. Lněné semínko obsahuje 100násobné množství lignanů než jakákoliv jiná rostlinná potrava. Řídí vtok a odtok látek do buňky, je zdrojem energie pro svaly, prospívá pleti a vlasům, je silně protizánětlivé, zprostředkovává produkci hormonů a steroidů a jejich distribuci k buňkám.
 
Pravidelná konzumace lněného semínka podpoří dobré trávení, srdce a cévy, imunitu i kvalitu vlasů a nehtů. Pro docílení kladného zdravotního efektu se doporučuje sníst 2-3 polévkové lžíce lněného semínka denně.
 
Kvekry slané jsou cibulové, mexické bramborové, sladké jablečnoskořicové, perníkové s fíky, kakaové s datlemi a zázvorové s citronovou kůrou.
 
Všechny výrobky jsou baleny v obalech z bioplastu – plně kompostovatelného plastu z kukuřičného škrobu. V přírodě i ve směsném odpadu se beze zbytku rozloží.
 
 
Zdroj: bs

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 069
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář