Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 27. červenec 2007
Mají transgenní zvířata zelenou?
Mají transgenní zvířata zelenou?
Transgenní krávy mohou být chráněny před mastitidami vyvolanými bakterií Staphylococus auerus, transgenní prasnice mohou produkovat více mléka a selata s vyšší hmotností při odstavu.
Na setkání Biotechnology Industry Organisation byly diskutovány také výzkumné práce týkající se produkce transgenních zvířat. Vědci se domnívají, že jak životní prostředí, tak welfare a bezpečnost potravin mohou být transgenními zvířaty zlepšeny. Zatím však není jasné, zda veřejnost bude s jejich produkcí a využitím souhlasit.
V současnosti bylo v Agricultural Research Service v Beltsville vyvinuto 6 krav s kolísavou odolností vůči mastitidám. Odolnost krav souvisí s genem zodpovědným za zvýšenou produkci lysostaphinu v mléčné žláze, který ničí S. aureus. U transgenních krav s aplikovaným příslušným genem se složení mléka nezměnilo; u krávy s nejvyšší produkcí lysostaphinu nebyl zjištěn S. aureus. Přestože se ukázalo, že zvýšená produkce lysostaphinu nevyvolává u krav problémy, zaměřuje se další výzkum na případné změny u mléka nebo sýrů.
Z univerzity v Illinois informují o vývoji prasnic, které produkují více mléka, dříve po porodu a po delší dobu. Takové prasnice by mohly řešit problém slabých selat ve velkých vrzích. Podle odborníků zvýšení produkce alfa-laktalbuminu může zvýšit produkci mléka a vyšší množství růstového faktoru-1 (insulin-like growth factor-1) může vést k delší produkci pro selata zdravějšího mléka.
Výzkumníci na univerzitě v Illinois vyvinuli transgenní prasnice, které produkují více mléka. Výsledky výzkumu ukazují, že selata od transgenních prasnic vykazují vyšší přírůstky hmotnosti. Ve vrhu nejsou slabá selata, protože všechna dostávají dostatek mléka.
Vyloučení slabých selat a zdravější selata lze považovat za důsledek zlepšení welfare. Zvýšená hmotnost selat při odstavu redukuje dobu krmení o tři až čtyři dny, menší množství odpadů a snížení nepříznivého dopadu chovu prasat na životní prostředí.
Zdroj: ing. Pavla Schneiderová
Hodnocení
=> průměr 078