- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
V Kraji se rozšiřují řady odborníků v oblasti čerpání dotací z Evropské unie
Projekt Partnerstvím k prosperitě se nezaměřuje pouze na jednotlivce a jejich možnosti čerpání prostředků z fondů EU. „Stejně tak se klade důraz na vzdělávání v oblasti zavádění metod kvality do veřejné správy, procesů strategického plánování a na vybudování územních či sektorových partnerství. Vzdělávací kurzy jsou tedy určeny také pro města, obce, mikroregiony, euroregiony, lokální akční skupiny nebo neziskové organizace, školy a školská zařízení, a také podnikatelé a zástupce veřejné správy,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast Evropských struktur Pavel Drobil „Právě z ustavených partnerství a jejich rozvojových plánů vznikají ukázkové projektové záměry, které mají ty nejvyšší šance uspět v konkurenci o evropské peníze,“ doplnil Drobil.
Všichni účastníci získali praktické vědomosti o řízení projektů s podporou EU po celou dobu jejich životního cyklu. Absolventi kurzů předkladatel projektů a projektový manažer také dostali osvědčení o absolvování kurzů.
Mimo vzdělávacích seminářů poskytl projekt Partnerství k prosperitě zájemcům i technickou podporu ke sdílení informací. Vznikla databáze pilotních projektů, do které mohou své projektové náměty ukládat subjekty z celého Moravskoslezského kraje. A v blízké budoucnosti vznikne i podobná databáze euromanažerů. Ta bude sloužit jako veřejně dostupný seznam prověřených a zkušených expertů, které mohou předkladatelé projektů využít ke konzultaci či ke zpracování projektové žádosti. Mimo to také vzniklo šest poradenských center, která jsou k dispozici samotným euromanažerům a potenciálním předkladatelům projektů. Dvě centra se nacházejí v Ostravě, jedno v Kopřivnici, další pak v Třinci, Opavě a Havířově.
„Současné období znamená pro náš region neopakovatelnou příležitost čerpání prostředků z fondů Evropské unie. Pomocí těchto peněz můžeme rozvíjet celé spektrum nejen ekonomických aktivit, ale také kulturní, vzdělávací a neziskové projekty, které si obecně kladou za cíl zlepšit podmínky pro život v našem regionu,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast Evropských struktur Pavel Drobil.
Do konce tohoto roku je možné využít ještě několika vzdělávacích akcí pro okruhy osob a organizací, kterých se problematika dotací jakkoliv dotýká. V následujících týdnech jsou pro uchazeče připraveny kurzy Předkladatel projektu v učebnách v Ostravě, Novém Jičíně a Třinci. Další příležitostí k získání informací a vzdělání v dotační problematice bude připravovaná říjnová konference Evropské příležitosti regionu. „Konferenci koncipujeme jako vyvrcholení dlouhodobého projektu Partnerstvím k prosperitě, přičemž účastníkům se budeme snažit předat veškeré podstatné informace o dotační problematice v koncentrované podobě,“ uzavírá Drobil.
V období do roku 2013 poplyne z Evropské unie přímo do Moravskoslezského kraje více než 20 miliard korun. Dalších přibližně 600 miliard korun z EU bude k dispozici v národních dotačních programech. O ty se budou ucházet i subjekty z ostatních regionů. Moravskoslezský kraj rozhodně nic neponechává náhodě a už v roce 2005 spustil tříletý projekt Partnerstvím k prosperitě, který je zaměřen na podporu čerpání peněz z EU.
Zdroj: Tereza Hlaváčová