Renata Šarjaková, 24. červenec 2007
DEUS 21 upravuje dešťovou i odpadní vodu
Zajímavý projekt decentralizované úpravy dešťové vody i odpadních vod z domácností uvedli do provozu v Knittlingenu u Pforzheimu v Bádensu-Wurtembersku. S novou technologií je vyúžíváno všech zdrojů vod ke zlepšování infrastruktury zásobování malých obcí.
 
Zajímavý projekt decentralizované úpravy dešťové vody i odpadních vod z domácností uvedli loni, po dvouletém ověřování, do provozu v Knittlingenu u Pforzheimu v Bádensku-Württembersku. S novou technologií využívá všech zdrojů vod ke zlepšování infrastruktury zásobování malých obcí.
Na území asi 100 stavebních pozemků s novou výstavbou se svádí dešťová voda do podzemních zásobníků, použitím nejmo­dernější filtrační techniky se upravuje a vrací obyvatelům jako užitková voda v jakosti pitné vody. Odpadní vody jsou připojeny na vakuovou kanalizaci svedenou do vodárny a zde vy­čištěny anaerobní technikou na pitnou vodu. Pitná voda z místního vodovodu se odebírá jen v množství nutném na pití a vaření.
To je filozofie projektu DEUS 21 (Dezentrales Urbanes Infrastruktur-System) s podporou 2 mil. EUR od Spolkového ministerstva pro vzdělání a výzkum jako modelový projekt pro decentralizované využívání vodních zdrojů na malých územních celcích.
Úprava dešťové vody
Srdcem zařízení je vodárna, dvoupodlažní stavba jednoduché dřevěné konstrukce, v níž je umístěna technologie pro filtraci dešťové vody, vakuová stanice kanalizace a anaerobní bioreaktory pro čištění odpadních vod. Dešťová vo­da z celého sídliště se svádí vlastními kanály do podzemní nádrže objemu 300 m3. Odtud se odebírá do vodárny ke zpracování na rotačních filtrech Bellmer s keramickými deskovými membránami o střední velikosti pórů 0,06 µm, jimiž neprojdou bakterie ani viry. Vyčištěná voda se vrací zvláštním rozvodem jako užitko­vá voda splňující jakost pitné vody podle stan­dardu TVO a slouží k mytí, praní, splachování toalet, mytí nádobí a zalévání. Dešťová voda je měkká, nevyžaduje změkčovací prostředky, ne­usazuje vodní kámen a šetří pračky i myčky.
Čištění odpadních vod
Veškeré odpadní vody z domácností se sbírají ve sběrači a odtud vedou vakuovou kanalizací do vakuové stanice vodárny. Výhodou vakuo­vých kanalizací ve splachování (známých např. z letadel) je nízká spotřeba vody, pou­hých 10 %, jak již poznali ve Skandinávii ne­bo v Japonsku, kde je hodně rozšířená. Další výhodou jsou nižší světlosti a tloušťka kanali­začních potrubí s nižší hmotností a spotřebou kanalizační litiny nahrazenou příp. plasty. Odpadní vody se po hrubém předčištění biolo­gicky čistí v anaerobním bioreaktoru o obje­mu 2,5 m3, postačujícím pro potřeby 50 oby­vatel. O další bioreaktory je vodárna rozšíři­telná podle potřeby. Bioreaktor pracuje bez přístupu vzdušného kyslíku a při teplotě okolí v celém průběhu čištění. To je novinkou, na rozdíl od běžných procesů, kde se aerobní procesy užívají aspoň na dočištění. Při anae­robním procesu se tvoří méně biomasy, prak­ticky nevzniká téměř žádný kal, odpadají ná­klady na provzdušňování bioreaktoru a vzni­ká více bioplynu jako směs metanu a CO2. Náplň bioreaktoru se míchá bioplynem. Spa­lování bioplynu nejenže pokrývá potřebu energie a tepla vodárny, ale vylepšuje ekono­miku prodejem přebytku proudu do sítě. Po biologickém čištění následuje mikrofiltrace, která oddělí namnožené bakterie vracející se do reaktoru a vodu jako filtrát.
Vyčištěná voda má nízké hodnoty biologické spotřeby kyslíku pod 60 mg/l (dosahuje zpravidla 30 mg/l) a neobsahuje praktic­ky žádné organické látky, pouze fosfáty a čpavkový dusík. Fosfáty se zpracují vysráže­ním na fosforečnan amonno-hořečnatý, čpavek se regeneruje na iontoměniči vzduchem a za­chycuje jako síran amonný. Z obou se získává cenné hnojivo. Voda je vhodná k zalévání, ke koupání a k vypouštění do veřejných toků.
Ukázkovou koncepci využívání dešťové vody a zařízení projektu DEUS 21 nyní čeká provoz na zabydlovaném sídlišti s rostoucím počtem obyvatel. Během něho se bude zařízení optimalizovat i pro komerční využití v oblastech chudých na zdroje vody a pro rozvojové země. K první zahraniční aplikaci dochází v Brazílii.
 
Zdroj: Mgr. Dana Koubová

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 098
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář