Renata Šarjaková, 20. červenec 2007
Evropský soud zakázal toxický pesticid a obvinil Komisi ze selhání
Evropský soud zrušil povolení vysoce toxického pesticidu PARAQUAT, které vydala Evropská komise v roce 2003 a tím chemikálii v používání zakázal.
 
Evropský soud zrušil povolení vysoce toxického pesticidu paraquat, které vydala Evropská komise v roce 2003, a tím chemikálii prakticky zakázal. Soud dal za pravdu žalobe Švédska, které se dožadovalo anulování autorizace s oduvodnením, že paraquat neodpovídá standardum EU pro ochranu zdraví. Podle Pesticide Action Network je paraquat tretím nejbežnejším pesticidem na svete, kterého se každorocne prodá více než 20 tisíc tun, a to prevážne do rozvojových zemí (až 70 %). Hlavním výrobcem paraquatu je agrochemická firma Syngenta, která podle agentury AP provozuje chemicky vyrábející paraquat v USA, Velké Británii a Cíne.
Soud podle AP kritizoval Evropskou komisi za to, že pesticid schválily k prodeji, aniž by se dostatecne zabývaly jeho bezpecností pro zvírata a lidské zdraví. Komise selhala napr. tím, že se nezabývala známkami toho, že paraquat muže zpusobovat vážná onemocnení nervového systému – Parkinsonova choroba aj. Podle soudu se Komise mela zabývat i temi vedeckými studiemi, které ve své žádosti o schválení pesticidu firma Syngenta neuvedla. 
Evropský soud s odvoláním na predložené dukazy konstatoval, že lidé rozprašující pesticid jsou i pri dodržení doporucených podmínek (ochranný odev atd.) vystaveni neprípustne velkému množství nebezpecné chemikálie. To byl také duvod proc proti schválení paraquatu protestovaly v roce 2003 odborové organizace pracovníku v zemedelství. Podle soudu dále Evropská komise selhala i v tom, že rádne neposoudila vliv pesticidu na volne žijící zvírata, zejména na zajíce a ptáky. 
Rozsudek evropského soudu je vnímán jako vítezství Švédska podporovaného Dánskem, Rakouskem a Finskem, které byly rozhnevány tím, že je EU nutila uvolnit radu opatrení pro ochranu životního prostredí v zájmu ochrany volného obchodu. Rozsudek bude mít zrejme vliv i na prodej pesticidu v zemích Strední a Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie, které jsou zatím významným odbytištem paraquatu. 
Paraquat je tzv. neselektivní herbicid, který firma Syngenta prodává pod komercním názvem Gramoxone. Používá se zejména na polích se sójou, kukuricí a rýží. Paraquat je vysoce toxická (jedovatá) a perzistentní chemikálie (setrvává v pude až 3 roky). Do lidského tela proniká v potrave a vdechnutím, ale muže prostupovat také kuží. Casté jsou otravy zpusobené požitím paraquatu omylem. Proto se v nekterých zemích do pesticidu pridávají látky vyvolávající zvracení – emetika.
Vyšší dávky paraquatu poškozují plíce, srdce, ledviny, játra, centrální nervovou soustavu a další orgány. Muže dojít až k tzv. multiorgánovému selhání. Kožní kontakt s paraquatem vyvolává zánet kuže (dermatitidu). Podle dostupných vedeckých studií muže dlouhodobé vystavení paraquatu vést k narušení reprodukce ci vzniku rakoviny kuže. Intenzivne je studována souvislost mezi vystavením paraquatu a vznikem Parkinsonovy choroby. 
Paraquat je znám také pod radou dalších názvu, napr.: Actor, Anuron, Cekuquat, CP-quat; Crisquat, Cropoquat, Cyclone, Delta-quat, Dextrone X, Dexuron, Efoxon, Esgram, Goldquat, Gramix, Gramixel, Gramonol, Gramocil, Gramuron, Hentam, Herbatop, Herbaxone, Kemozone, Kendo, Ken-quat, Methyl viologen, Mofisal, Multiquat, Noxone, Osaquat, Paracol.   
 
Zdroj: mgr. Dana Koubová
 

Hodnocení => průměr 098
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář