Renata Šarjaková, 16. červenec 2007
Žízeň zabíjí ?
Nedá se říci, žer zabíjí žízeň. Je nutno přesně formulovat co je příčinosu smrti s nedostatku tekutin.

 


Je to nepřesný titulek, zabíjí dehydratace neboli nedostatek tekutin a žízeň je průvodním jevem počínajícího nedostatku pití.

Zdá se, že suché a horké dny nás budou provázet, snad s určitými přestávkami, po celé léto. A právě nyní se mohou jak lidé, tak chovatelé zájmových i hospodářských zvířat přesvědčit o prospěšnosti stínu, o nutnosti dostatku zdravotně nezávadné vody k pití i prospěšnosti mírného vánku.

Možná je to zbytečné, ale připomínáme, že je v horkých dnech třeba na napájení zvířat dbát mnohem více než když je tak jaksi „normálně“. Každý domácí pes i kočka i kanárek potřebují mít stále dostatek čerstvé vody. Hospodáři, kteří chovají dobytek venku, dobře vědí, že musejí zajistit odpovídající napájení dobytka. Napajedla musejí též kontrolovat, i jejich okolí. A ve stájích i halách, kde jsou chována zvířata, sledovat teplotu, aby nemohlo dojít k přehřátí a následnému úhynu.

V horkých dnech je na místě, pokud možno, omezit přepravu zvířat. S domácími zvířaty jezdit raději za ranního či večerního chládku a při přepravě koní i ostatních hospodářských zvířat myslet na napájení. Koně musejí být během cesty napájeni a třeba prasata při cestě nad 8 hodin musejí mít stálý přístup k vodě.

Pohodu chovaných zvířat též kontrolují inspektoři krajských veterinárních správ a soustřeďují se i na kontrolu, jak je dbáno o zajištění napájení.

Není to jednoduché v těchto dnech se starat o zvířata. Ale není to poprvé, že jsou horka, a vypadá to, že ani naposledy.

Zdroj: Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR


Hodnocení => průměr 113
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář