Renata Šarjaková, 16. červenec 2007
SZIF: Rolníci podali 22.000 žádostí o základní dotace; víc než loni
Zemědělci letos podali na SZIF přes 22 tisíc žádostí o základní dotace, což bylo téměř o 800 více než loni.

 

Zemědělci letos podali Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu 22.051 žádostí o základní dotace, což bylo víc než loni, kdy jich přišlo 21.181. V tomto počtu se ucházejí o přímé platby z EU. V jednom kombinovaném formuláři pak mohli žádat také příspěvek na hospodaření v méně příznivých oblastech, kompenzaci za snížení cen cukrovky a podporu na pěstování energetických plodin. Tyto dotace letos dohromady představují více než 13 miliard korun, vyplývá z údajů, které dnes ČTK poskytl SZIF.

Vyšší počet žádostí by podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského mohl plynout z toho, že zřejmě přibylo drobných žadatelů.

Opožděně letos přišlo 308 žádostí, což bylo asi 1,4 procenta z celkového počtu, podobně jako loni. Zpožděné podání přitom znamená sankci v podobě snížení dotace o procento za každý pracovní den prodlevy po řádné lhůtě.

Rolníci mohli žádosti podávat od druhé půli dubna do 15. května. Poté měli možnost ještě 25 dní, ale už se sankcí. SZIF žádosti přijímá v první půli roku. První nárokové dotace na letošní rok dostanou zemědělci na podzim.

Přímé platby z EU se v Česku vyplácí formou dotace na plochu a letos by měly představovat více než deset miliard korun. V minulých letech se farmáři hlásili současně o národní dorovnání. O to se letos bude žádat v pozdějším termínu, do 31. července. Důvodem jsou nová pravidla pro poskytování národního doplatku, který by měl tento rok činit přes sedm miliard korun.

Příspěvek na hospodaření v méně příznivých oblastech představuje zhruba 2,8 miliardy. Pěstitelé cukrové řepy pak obdrží přibližně 700 milionů korun jako kompenzační platbu za snížení ceny cukrovky, která zlevňuje v rámci reformy trhu s cukrem v EU. Na podporu energetických plodin je možno vyplatit asi 78 milionů korun.

Další podpory mohou zemědělci získat na péči o krajinu a hospodaření šetrné k životnímu prostředí nebo na projekty předkládané v rámci Programu rozvoje venkova. Podpory agrárnímu sektoru po vstupu do unie rostou a pro letošek by měly podle ministerstva zemědělství činit přes 36 miliard korun.


Zdroj: ČTK

Hodnocení => průměr 080
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář