Renata Šarjaková, 16. červenec 2007
Veterináři hledají člověka s virem chřipky na botě
Veterináři na Orlickoústecdku zahíjili pátrání po člověku, který na botě přenáší virus ptačí chřipky. " Kdo ho máte přihlaste se! Tučná odměna Vás jistě nemine!"

Veterináři hledají člověka s virem chřipky na botě

Veterinární správa se odhodlala k neobvyklému kroku. S pomocí policie začala pátrat po člověku, který roznáší virus ptačí chřipky na Orlickoústecku. Nejde o žádnou aprílovou zprávu. Veterináři mají pouze podezření, že neznámý člověk mohl šlápnout na ptačí trus, v němž virus chřipky byl. Po východočeské oblasti mohl nemoc roznést na svých botách.

Veterináři hledají člověka, který po vypuknutí ptačí chřipky navštívil letos v červnu zasažené farmy Tisovou nebo Nořín. A o měsíc později se pohyboval v Kosoříně a Netřebech v Pardubickém kraji. Tady se ptačí chřipka objevila v červenci. Zvláštní je, že nově zasažené zemědělské podniky v Kosoříně a Netřebech patří jiným vlastníkům, takže nemají stejný personál.

"Děláme soupis lidí, kteří s chovy přišli do styku. Mohl to být neopatrný veterinář nebo nějaký údržbář," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Stačilo by, aby šlápl do ptačího trusu a chvíli ho nosil na botách. "Doufáme, že už se ptačí chřipka nerozšíří do dalších chovů, ale zaručit to nelze," uvedl mluvčí Duben.

Nevymstí se milosrdenství?

Existuje ještě jedna hypotéza, kudy mohl virus "utéct": veterináři jsou totiž někde milosrdní a poblíž ohnisek ptačí chřipky nevybijí všechna zvířata. Pod smrtící injekci se často nedostanou exotičtí ptáci. Benevolentní jsou navíc i k nedaleké Chocni. Toto desetitisícové město leží jen dva kilometry od Kosořína. Tamějších drobných chovatelů se veterinářům zželelo.

"Směrem na Choceň není souvislá zástavba, ale skalní průrva a železniční koridor, takže ta dvě místa jsou od sebe hodně oddělená," vysvětluje náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Přesto opatření přitvrdila oproti červnu, protože nyní se hasiči rozhodli zahubit plynem preventivně i zdravá zvířata ve třech farmách u Chocně. Tam veterináři během víkendu vybili všech 68 tisíc kusů drůbeže chované na farmách v Loučkách a Zářecké Lhotě. - více zde

Žádný velkochov už tak v zasažené oblasti nezbyl.

Účet chřipky: 30 milionů korun

Účet za ptačí chřipku podle prvních odhadů mluvčího veterinární správy Dubna dosáhne třiceti milionů korun, když se sečte náhrada za mrtvou drůbež i náklady na zásahy vojáků a hasičů. Celkem padne za oběť ptačí chřipce nebo preventivnímu vybíjení v Pardubickém kraji 175 tisíc ptáků.

Poprvé ptačí chřipka udeřila 20. června ve velkochovu v Tisové. Česko je, pokud jde o ptačí chřipku, letos nejpostiženější zemí v Evropě. Nikde se nestalo, aby nemoc zasáhla hned čtyři velké chovy vedle sebe. Virus se však vyskytl i v Německu, zatím pouze u stěhovavých ptáků. Němci proto zakázali v některých německých regionech koupání v rybnících a na přehradách, aby se lidé nenakazili.

"Ukázalo se, že jde o úplně stejný typ ptačí chřipky jako v Česku," doplnil Duben. Zákaz koupání by mohl vyhlásit hygienik, ale podle Heleny Jiřincové z Národní referenční laboratoře pro chřipku je riziko takového přenosu minimální. U Chocně leží několik velkých rybníků.


Zdroj: Mladá fronta Dnes, 16.07.2007

Hodnocení => průměr 091
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář