Renata Šarjaková, 21. červen 2007
Nutriční hodnota zbytků po výrobě biopaliv z řepky.
Použití obilovin a olejnin pro výrobu biopaliv pravděpodobně sníží jejich dostupnost jako krmiva pro zvířata.
 
Ve světě je zřejmá tendence využívat obnovitelné zdroje energie a v souvislosti s tím roste poptávka po obilovinách a olejninách používaných buď k extrakci nafty, nebo k přeměně  sacharidů přímo na tepelnou energii nebo k výrobě etanolu, butanolu a dalších produktů, které mohu být použity k náhradě fosilních paliv jako biopaliva.
Přibližně 80 % biopaliv v EU je vyráběno z řepky. Po zpracování řepky na biopaliva zůstává velké množství zbytků, bohatých na protein, které mohou být využity jako krmivo pro zvířata. Zatím existuje málo informací o nutriční hodnotě a užití těchto surovin jako krmiva pro drůbež.
Cílem studie z Iránu bylo získat základní údaje o krmné kvalitě řepkových zbytků po extrakci oleje při výrobě biopaliva. Výsledky pokusů dokazují, že tyto zbytky  mohou mít lepší nutriční hodnotu než běžný řepkový šrot  a mohou být užity jako krmná složka v krmivech pro drůbež. Dále bylo zjištěno, že přídavek exogenních enzymů může zlepšit nutriční kvalitu suroviny; významné jsou enzymy,  které rozkládají pektiny, arabinany a arabinogalaktany, které jsou hlavní složkou  neškrobnatých polysacharidů.                
Zdroj: Ing. Pavla Schneiderová

Hodnocení => průměr 098
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář