Renata Šarjaková, 4. červen 2007
České emise skleníkových plynů
V roce 2006 dosáhly emise oxidu uhličitého v České republice 83,7 milionů tun. Oproti pdchozímu roku tak došlo k mírnému zvýšení.
 
V roce 2006 dosáhly emise CO2 v České republice 83,7 milionu tun. Je to hodnota mírně vyšší než o rok dříve, kdy činily 82,5 milionu tun. Národní alokační plán pro první obchodovací období 2005–2007 umožňoval rozdělit českým podnikům povolenky na emise 97,3 milionu tun ročně (bez rezervy pro nová zařízení). „Ukazuje se, že systém emisního obchodování v České republice funguje a že i při výrazném růstu ekonomiky, průmyslové výroby a elektrické energie emise skleníkových plynů rostou mnohem nižším tempem,“ komentuje výsledné číslo ministr životního prostředí Martin Bursík.
Pro druhé obchodovací období 2008–2012 Evropská komise rozhodla, že celkový strop povolenek pro česká zařízení bude na 86,8 milionu tun emisí CO2 (včetně rezervy 1,5 milionu tun pro nová zařízení a rezervy 100 tisíc tun pro plánované projekty Joint Implementation). Pokud nebudou chtít povolenky nakupovat od jiného zařízení, budou muset české podniky v příštích pěti letech hledat cesty k vyšší energetické účinnosti a snížení emisí. Další možností jsou projekty Joint Implementation nebo Clean Development Mechanism. Spočívají v realizaci konkrétních projektů se zaměřením na snižování emisí skleníkových plynů. Investorem je vždy ekonomicky vyspělá země a hostitelem projektu stát s transitivní ekonomikou (či rozvojová země). Odměnou pro stát, který investuje do realizace projektu, jsou tzv. certifikované redukce emisí (CER) a každá z těchto jednotek představuje snížení emisí o ekvivalent jedné tuny CO2. Tyto jednotky pak investor využije pro pokrytí svých vlastních emisních závazků vůči Kjótskému protokolu nebo v systému EU-ETS.
Zdroj: Mgr.Dana Koubová

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 087
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář