- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
INFORMACE o podpoře pěstování energetických plodin
Obsah
3. Podmínky pro pěstování energetických plodin. 5
4. Podání Žádosti, termíny a sankce spojené s pozdním podáním Žádosti 7
7. Podmínky poskytnutí platby. 9
8. Poskytování informací Fondu nákupčím, popřípadě prvním zpracovatelem.. 10
15. Mimořádné okolnosti a vyšší moc. 19
Tato informace je určena všem subjektům, které se rozhodnou žádat o podporu pěstování energetických plodin. Obsahuje legislativní základ této podpory, základní podmínky, které musí žadatel dodržet pro obdržení podpory, popis procesu administrace podpory od přijetí Žádosti až po vlastní provedení platby, a to spolu s termíny či případnými sankcemi, které se váží na nedodržení některé z podmínek.
V případě jakýchkoliv dalších dotazů nebo podrobností je možné kontaktovat infolinku SZIF na telefonním čísle: +420 222 871 871.
Základními právními akty, které upravují jednotnou platbu na plochu a podporu méně příznivých oblastí a oblastí s environmentálními omezeními jsou:
- nařízení vlády č. 80/2007 Sb. o stanovení některých podmínek poskytování platby pro pěstování energetických plodin, ve znění pozdějších předpisů.
- zákon č. 252/1997 Sb. ze dne 24. září 1997, o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů.
- Nařízení Rady (ES) č. 1782/2003 ze dne 29. září 2003, kterým se stanoví společná pravidla pro režimy přímých podpor v rámci společné zemědělské politiky a kterým se zavádějí některé režimy podpor pro zemědělce a kterým se mění Nařízení (EHS) č. 2019/93, (ES) č. 1452/2001, (ES) č. 1453/2001, (ES) č. 1454/2001, (ES) č. 1868/94, (ES) č. 1251/1999, (ES) č. 1254/1999, (ES) č. 1673/2000, (EHS) č. 2358/71 a (ES) č. 2529/2001, v platném znění.
- Nařízení Komise (ES) č. 796/2004 ze dne 21. dubna 2004, kterým se stanoví prováděcí pravidla k podmíněnosti, odlišení a integrovanému administrativnímu a kontrolnímu systému uvedených v Nařízení Rady (ES) č. 1782/2003, kterým se stanoví společná pravidla pro režimy přímých podpor v rámci společné zemědělské politiky a kterým se zavádějí některé režimy podpor pro zemědělce, v platném znění.
- Nařízení Komise (ES) č. 1973/2004 ze dne 29. října 2004, kterým se stanoví prováděcí pravidla k Nařízení Rady (ES) č. 1782/2003 ohledně režimů podpor stanovených v hlavě IV a IVa tohoto nařízení a ohledně využití půdy vyjmuté pro pěstování plodin, v platném znění.
- Nařízení Komise (ESH) č. 2220/1985 ze dne 22. července 1985, kterým se stanoví společná prováděcí pravidla k režimu jistot pro zemědělské produkty, v platném znění.
- Nařízení Komise (ES) č. 1913/2006 ze dne 20. prosince 2006, kterým se stanoví prováděcí pravidla k agromonetární úpravě pro euro v zemědělství a kterým se doplňují některá nařízení.
- Zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů.
- § 7 nařízení vlády č. 103/2003 Sb., o stanovení zranitelných oblastí a o používání a skladování hnojiv a statkových hnojiv, střídání plodin a provádění protierozních opatření v těchto oblastech.
- § 4 odst.
- Zákon č. 256/2000 Sb., o Státním zemědělském intervenčním fondu a o změně některých dalších zákonů (zákon o Státním zemědělském intervenčním fondu), ve znění pozdějších předpisů.
3. Podmínky pro pěstování energetických plodin
Žadatelem je fyzická nebo právnická osoba, obhospodařující zemědělskou půdu, která je na žadatele vedena v evidenci využití zemědělské půdy podle uživatelských vztahů (tzv. LPIS) podle §3a a 3b zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství (dále jen „Evidence“), která podá Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (dále jen „Fond“) na formuláři vydaném Fondem žádost o podporu.
3.2. Ekonomická hodnota energetických produktů
Žádost o poskytnutí platby pro pěstování energetických plodin je možné podat na jakékoliv plodiny primárně určené k výrobě energetických produktů. Ekonomická hodnota energetických produktů musí být vyšší než ekonomická hodnota všech ostatních produktů získaných při zpracování těchto plodin.
Pro účely výpočtu ekonomické hodnoty produktů porovná SZIF součet ekonomických hodnot všech produktů určených k energetické výrobě s celkovým součtem ekonomických hodnot všech ostatních produktů, použitých jinak než k energetické výrobě, získaných ze stejné zpracovatelské operace společně s produkty pro energetickou výrobu.
Každá hodnota je rovna odpovídajícímu množství produktu násobenému průměrem výstupních (prodejních) cen za jednotku množství, zaznamenaných v podniku předešlého hospodářského roku. Tam, kde tyto ceny za jednotku nebudou dostupné, SZIF určí ceny adekvátní.
Energetickými produkty, získanými z plodin pěstovaných pro energetické účely, se rozumí zejména tyto:
- bioetanol, bionafta, bioplyn, biometanol, biodimetyléter, bio-ETBE (etyl-tercio-butyl-éter), bio MTBE (metyl-tercio-butyl-éterem), syntetické uhlovodíky nebo směsi syntetických uhlovodíků vyrobené z biomasy, biovodík, čistý rostlinný olej
- elektrická a tepelná energie vyrobená z biomasy.
3.3. Dobré zemědělské a environmentální podmínky
Zemědělská půda, na kterou je požadováno poskytnutí finanční podpory, musí být na žadatele vedena v Evidenci nejméně ode dne doručení žádosti Fondu do 31. srpna příslušného kalendářního roku a po celé období, po které je na žadatele vedena v evidenci, musí být zemědělsky obhospodařována, a to plně v souladu s dobrými zemědělskými a environmentálními podmínkami, kterými jsou:
- nerušení krajinných prvků (například meze, terasy, větrolamy, zatravněné údolnice a polní cesty využívající přirozené svažitosti, respektující vrstevnice, popřípadě doprovázené příkopy, vodní toky nebo útvary povrchové vody);
- vyloučení pěstování širokořádkových plodin (kukuřice, brambor, řepy, bobu setého, sóji, slunečnice) na půdních blocích/dílech s průměrnou svažitostí převyšující 12 stupňů;
- zapravování statkových hnojiv v tekuté formě do půdy nejdéle do 24 hodin po jejich aplikaci na půdních blocích/dílech bez porostu, jejichž průměrná svažitost převyšuje 3 stupně, pokud tuto aplikaci nevylučuje zvláštní právní předpis;
- vyloučení změny kultury travní porost na kulturu orná půda na obhospodařovaných půdních blocích/dílech (§3 odst. 5 písm. b) zákona o zemědělství);
- nepálení rostlinných zbytků na půdních blocích/dílech po sklizni obilovin, olejnin, popřípadě luskovin, které byly pěstovány na těchto půdních blocích/dílech.
3.4. Nutné náležitosti Žádosti
- Žádost kromě náležitostí stanovených přímo použitelným předpisem Evropských společenství[1] obsahuje
a) seznam a výměru všech půdních bloků (§ 3a odst. 3 zákona), popřípadě dílů půdních bloků (§ 3a odst. 4 zákona) zemědělské půdy evidovaných v evidenci na žadatele1,
b) označení a způsob využití[2] všech půdních bloků, popřípadě dílů půdních bloků podle písmene a), jichž se podaná žádost týká,
c) označení výměry plochy energetické plodiny pěstované na půdním bloku, popřípadě dílů půdního bloku, jehož se podaná žádost týká,
d) prohlášení žadatele o tom, že se zavazuje dodržovat podmínky dobrého zemědělského a environmentálního stavu[3] po celý kalendářní rok na všech půdních blocích, popřípadě dílech půdních bloků evidovaných v evidenci na žadatele,
e) označení druhu energetické plodiny, který hodlá žadatel pěstovat na půdním bloku, popřípadě dílu půdního bloku podle písmen b) a c),
f) uvedení předpokládaného termínu první sklizně energetické plodiny, který hodlá žadatel pěstovat na půdním bloku, popřípadě dílu půdního bloku podle písmen b) a c),
g) smlouvu na dodávku energetické plodiny, kterou žadatel uzavřel s nákupčím popřípadě s prvním zpracovatelem, a to zvlášť pro každý druh energetické plodiny, popřípadě její úředně ověřenou kopii.
- Nedílnou součástí žádosti je zakreslení ploch osázených nebo osetých energetickými plodinami podle odstavce 1 v mapě půdních bloků, popřípadě dílů půdních bloků, v měřítku 1 : 10 000 nebo podrobnějším.
- Pokud žadatel pěstuje energetickou plodinu, která není jednoletá doručí Fondu
a) žádost v každém kalendářním roce pěstování energetické plodiny, včetně kalendářního roku, ve kterém je uskutečněna sklizeň energetické plodiny,
b) smlouvu podle odstavce 1 písm. g) pouze v příslušném prvním kalendářním roce pěstování energetické plodiny.
- Žadatel doručí žádost Fondu do 15. května příslušného kalendářního roku.
3.5. Doplňkové podmínky pro pěstitele konopí setého
Pokud žadatel pěstuje konopí na některém z půdních bloků nebo na některém z dílů půdních bloků, uvede tuto skutečnost do formuláře Žádosti[4]. Dále je povinen k Žádosti připojit: