Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 21. květen 2007
K vůli globálnímu oteplování absorbují rostliny méně oxidu uhličitého
K vůli globálnímu oteplování absorbují rostliny méně oxidu uhličitého
Změna klimatu již zřejmě dosáhla klíčového bodu zlomu. Nový celosvětový výzkum naznačuje, že by teploty mohly stoupat rychleji a a bojovat proti globálnímu oteplování by tak mohlo být stále těžší a těžší.
Vědci z univerzity v Bristolu oznámili, že dříve nevysvětlený nárůst koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře je způsoben větším množstvím skleníkových plynů unikajících ze stromů, rostlin a půdy. Kvůli globálnímu oteplování vegetace pohlcuje méně uhlíku. Tento nárůst zhoršuje již tak dost neradostné předpovědi Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), který předminulý týden varoval, že už nezbývá ani deset let, aby se omezily emise a zabránilo se nejhorším dopadům globálního oteplování.
V současné době pohlcuje životní prostředí zhruba polovinu antropogenních emisí, avšak mnoho vědců se obává, že s rostoucími teplotami se tento efekt bude zmenšovat. Měření koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší ukazuje od začátku tohoto století ostrý vzestup, ve čtyřech z posledních pěti let jsou koncentrace neobvykle vysoké. Tento nárůst ale nesleduje křivku rostoucích emisí ze spalování fosilních paliv, dá se vysvětlit jedině přírodními jevy, jako jsou požáry nebo El Niño.
Tým Wolfganga Knorra, který se na Bristolské univerzitě věnuje výzkumu klimatu, porovnal naměřené koncentrace oxidu uhličitého z let 2002-03 se simulacemi, jak se půda a rostliny chovají při rozdílných podmínkách. A zjistil, že další množství skleníkového plynu se mohlo do atmosféry dostat proto, že rostliny kvůli nebývalému suchu a teplu absorbovaly méně oxidu uhličitého.
Autor: Hanka Hermová
Hodnocení
=> průměr 102