Renata Šarjaková, 17. květen 2007
Vliv zrušení exportních subvencí EU na světový obchod s mléčnými produkty

Vliv zrušení exportních subvencí a dalších ochranných opatření v rámci dohody WTO na světový obchod s mléčnými produkty.

 

 
Nová studie finského ekonomického výzkumného ústavu PTT uvádí, že světový obchod s mléčnými produkty se v důsledku pravděpodobného budoucího zrušení exportních subvencí podle dohody současného jednacího kola WTO v Doha omezí asi o 13 % pokud jde objem a o asi 5 % pokud jde o hodnotu.
Evropská unie by snížila hodnotu svého vlastního exportu mléčných výrobků vcelku asi o 25 % a export másla by klesl až o 70 %. Výroba mléka v EU by byla překvapivě málo ovlivněna pokud jde o objem produkce a ceny výrobců mléčných produktů by klesly pouze asi o 2 % jako přímý důsledek zrušení exportních subvencí.
V odvětví mléka v Austrálii, Novém Zélandu a Kanadě však lze počítat s kombinovaným růstem exportních příjmů nad 400 mil. USD, to je téměř o 15 %.
Tato prognóza je jedním ze závěrů nové studie provedené v ekonomickém výzkumném ústavu Pellervo (PTT) v Helsinkách, kde vyvinuli ekonomický model hodnocení vlivu odstranění exportních subvencí na mléko, které v Evropské unii činily roku 2003 téměř 9 % celkových příjmů z exportu mléčných produktů. Tento model je založen na historicky posledních cenách mléčných produktů a pravděpodobně neodráží poslední nárůst světových cen mléčných komodit, které během minulých 12 měsíců vedly k tomu, že vývozci EU se mohli obejít do určité míry bez exportních subvencí.
Podle výzkumu PTT může Austrálie a Nový Zéland realizovat při zrušení exportních subvencí podstatně vyšší exportní ceny mléčných produktů, a to až o 8,4 % za máslo, o 1,8 % za sýry, o 5,1 % za sušené odtučněné mléko, o 8,3 % za plnotučné sušené mléko a o 16,5 % za ostatní mléčné produkty. Toto cenové zvýšení se však plně neprojeví v exportních příjmech obou zemí, protože celkové vyšší ceny budou směřovat k potlačení nákupu mléčných produktů v zemích, které jsou čistými importéry těchto komodit. Týká se to zejména Ruska, které kvůli zrušení dovozních cel pravděpodobně omezí dovozy mléčných produktů asi o 20 %.
Dodávky výrobců mléka do mlékáren v EU-14 (bývalá patnáctka EU bez Finska) klesnou v důsledku odbourání exportních subvencí pouze o 1,6 %. Produkce másla, které je zatím nejvíce závislou komoditou na exportních subvencích, klesne jen o 1,7 %. Zrušení subvencí se nejvýrazněji promítne do snížení produkce plnotučného sušeného mléka (o 12,6 %).
V nových členských státech EU bude reakce na zrušení subvencí značně pozitivní. Očekává se, že například produkce plnotučného sušeného mléka se zvýší o 5,2 %. Avšak ve Finsku, které v současné době exportuje asi 30 % celkové vlastní produkce mléčných výrobků, budou následky zrušení subvencí mnohem výraznější. Například produkce odtučněného sušeného mléka se sníží až o 20 %.  
Zrušení exportních subvencí a dalších forem podpory konkurence na mezinárodních trzích v rámci dohody jednacího kola WTO v Doha ovlivní odvětví mléka v USA, jehož příjmy z exportu mléčných produktů klesnou asi o 20 %.
Vyjednavači současného kola WTO v Doha uvádějí, že v současné době už zásadně dospěli k dohodě o odstranění všech exportních subvencí do roku 2013 – ačkoli to ještě závisí na úspěšném závěru zbytku jednacího kola do konce tohoto roku.
 
Autor: Dr. Jena Javůrková, Csc.

Hodnocení => průměr 099
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář