Renata Šarjaková, 16. květen 2007
Proč ničíme životní prostředí zbytečnými nákupy balené pitné vody ?
Konstatování situační zprávy americké ekologické organizace Worldwatch Institute.
 
Voda balená v plastových láhvích, kterou si s oblibou kupují lidé ve vyspělých zemích, představuje velkou zátěž pro životní prostředí. PET láhve neúměrně zaplňují skládky odpadů a odčerpávání vody narušuje přírodní prameny. Cesta od pramene přes stůl spotřebitele až na skládku je nesmírně nákladná.
 
Ekologická zátěž začíná už v přírodě, někde nadměrné čerpání vody za účelem jejího balení zcela zlikvidovalo řadu pramenů. Dále se musí započítat náklady za energii na výrobu lahví na vodu, jejich skladování a distribuci. Miliony tun plastů vyráběných z ropy se spotřebují na tvarování lahví, hodnotí zpráva.
 
Dále: Paradoxní však je, že zaprvé, více než miliarda obyvatel Země nemá vůbec přístup k čisté pitné vodě, zadruhé standardy pro balenou vodu jsou ve vyspělých zemích nižší než pro vodu, která běžně teče z vodovodních kohoutků. Dá se tedy konstatovat, že konzumace balené vody nemá ze zdravotního hlediska žádné opodstatnění, pro obyvatele vyspělých zemí, kteří hledají nejzdravější a nejčistší vodu v láhvi s tím nejlepším designem, který by nejlépe vyjadřoval jejich sociální postavení, je pouze pouhou součástí jejich životního stylu.
 
Na oblibě balené vody nejvíce vydělávají výrobci nápojů, protože právě prodej pitné vody roste na celém světě v nápojovém sektoru nejrychleji. Celosvětová spotřeba balené vody se přitom mezi lety 1997 až 2005 zdvojnásobila, přičemž nejvíce se jí vypilo ve Spojených státech. Všichni američtí občané tak v roce 2005 spotřebovali celkem 28,6 miliard litrů a to i přesto, že voda z PET láhve je podle zprávy 240 až 10000x dražší než voda z kohoutku.
 
Naopak v USA klesá počet PET lahví od balené vody, které jsou recyklovány. Zatímco v roce 1995 to bylo necelých 40 %, v roce 2005 už jen něco málo přes 23 %.
 
Autor:Mgr. Světluše Bodoková

Hodnocení => průměr 089
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář