- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Dobré zkušenosti s podnikáním na Ukrajině
Dobré zkušenosti s podnikáním na Ukrajině
Misí na východ přibývá. Čeští zemědělci a potravináři si stále víc uvědomují, že evropský trh je jim těsný a navíc staré členské země se již na něm velmi „zabydlely“ a nehodlají ze svých pozic ustupovat. Umístit svou produkci na ruském nebo ukrajinském trhu je proto stále aktuálnější.
Jsou i případy zakládání společných podniků nebo expanze českých zemědělských firem a snaha o rozvoj obchodní činnosti. Agrární komora proto uspořádala během nedávného potravinářského a zemědělského veletrhu v Moskvě schůzky se zástupci řady firem a v dohledné době skupina zemědělských podnikatelů využije i obchodní mise v Rusku v Povolží. V uplynulém týdnu po dva dny(pátek ,sobota) také hostila kolegy z ukrajinské agrární komory.
Přibývá českých zemědělců hospodařících na ukrajinských polích
V pátek minulého týdne se na Agrární komoře ČR setkali dva prezidenti, zástupci českých a ukrajinským zemědělců. Na pozvání Jana Veleby , prezidenta AKČR přijel do Prahy Michajlo Vasiljevič Gladij, prezident Ukrajinské agrární komory. Především ukrajinští hosté spolu se zástupci ambasády jednali o možnostech společného obchodu s agrárními produkty. Dále se jednalo o budování společných zemědělských podniků. Podle viceprezidenta ukrajinské agrární komory Dmitrije Berezovského některé české a moravské firmy již na Ukrajině podnikají, nejznámější je Agrodružstvo Jevišovice z okresu Znojmo. "Hospodaříme na Ukrajině na pronajatých 7 500 hektarech zemědělské půdy, " řekl Bohumír Rada , předseda družstva, který v pátek přivítal ukrajinské hosty v Jevišovicích. Chce především produkovat krmné plodiny pro velkovýkrm býků. Maso z Ukrajiny bude následně dovážet do ČR."S podnikáním na Ukrajině jsme velmi spojeni," dodal Rada. O své zkušenosti se podělil s představil agrární komory a ti nabízejí zemědělcům zprostředkovat kontakty na Ukrajinu prostřednictvím tamní agrární komory.
V roli pozorovatele a spolupracovníka V4
“Chceme jednak rozšířit podnikání na Ukrajině, kde je velmi úrodná půda a dále po dohodě s ostatními kolegy Visegradské čtyřky budeme prostředníky při předávání informací z dění v EU. Ukrajinská komora se stane pozorovatelem při jednáních nevládní zemědělské evropské organizace COPA,aby byla v centru dění i když zatím není Ukrajina členskou zemí,“ řekl Veleba. Proto také ukrajinský kolega Gladij odsud cestoval na návštěvu slovenského a následně i maďarského prezidenta tamních agrárních komor.“Čeští farmáři jsou na Ukrajině vítáni a chceme navázat na zpřetrhané vazby,“ uvedl Gladij. V zemědělství řeší na Ukrajině podobné problémy jaké provázejí české zemědělce a hodně se nyní i tam točí kolem biopaliv.“U nás bylo uzákoněno přimíchává do nafty 3% metylesteru“, dodal Gladij. Pokud jde o půdu, cizincům se sice neprodává,ale pronájmy českým zemědělcům by naopak tamní komora uvítala.