Renata Šarjaková, 12. duben 2007
Zachránili státu miliardy, už to dělat nechtějí
protikorupční službu policie, která má vyšetřovat nejzávažnější hospodářské delikty a korupční kauzy, opustilo na třicet klíčových důstojníků.

Jde přitom také o policisty, kteří v uplynulých letech zachránili miliardy korun státní pokladně. Zabránili například krádeži šesti miliard z Čepra, které se z této státní firmy pokusil nezákonně vyvést Radovan Krejčíř.

Ne každý je nahraditelný

Mnozí z těch, kdo jsou na odchodu, byli také u toho, když byl zmařen chystaný prodej falešných stamiliónových směnek po padlé Investiční a poštovní bance.

Podíleli se na rozplétání konkursní mafie v případu soudce Jiřího Berky a dodávali dalším bezpečnostním složkám zásadní informace například o podvodech spojených s podnikatelskou skupinou kolem Setuzy či s lidmi kolem Národního bezpečnostního úřadu. Zabývali se také machinacemi při financování politických stran.

"Každý je nahraditelný, ale v jejich případě to tak úplně neplatí. Kontakty, které měli, se v této branži budují roky. Dlouhodobě jsem s nimi spolupracoval a prokazatelně vím, že ty lidi opravdu zachránili státu neskutečné peníze," uvedl státní zástupce Jaroslav Dolejší, který roky řídil na vrchním státním zastupitelství odbor boje s hospodářskou kriminalitou.

Vedení služby v tom ale žádný problém nevidí a výtky, že hatilo práci svých podřízených, odmítá.

Házeli nám klacky pod nohy

Část z těchto policistů odešla do civilu už vloni, dalších patnáct skončilo k letošnímu dubnu. 

Například Karel Tichý, bývalý šéf oddělení, které mělo na starost operativní činnost - tedy získávání informací v terénu, i mezi zločinci, své důvody napsal přímo do žádosti o propuštění do civilu.

"Byl jsem profesně, kariérně, finančně i lidsky poškozován. Práce mi byla soustavně znechucována cílenými úniky informací, paděláním odhalených poznatků či bráněním v operativní činnosti a neochotou vedení reagovat na závažné poznatky o trestné činnosti," uvedl do žádosti.

Pro Aktuálně.cz pak dodal, že nadřízené zajímaly jen informace týkající se politiků. "Když nastoupil bývalý šéf služby Brych, jeho jedinou starostí bylo, aby se dostal k informacím z našeho spisu Krakatice."

Ten byl založen původně na mapování aktivit loni zavražděného podnikatele Františka Mrázka a obsahoval i informace o jeho kontaktech na politiky z ČSSD a ODS.

Podobně jako Tichý mluví i další jeho kolegové, třeba bývalý šéf oddělení sledování Petr Dětský.

"Je to naprostá deziluze. O naši práci nebyl ze strany vedení služby zájem a nikdo se ani nesnažil masivnímu odchodu lidí zabránit," řekl Petr Dětský, který protikorupční službu před patnácti lety spoluzakládal.

Krejčíř jim to předpověděl

Spolu s Tichým a Dětským protikorupční službu opustili shodou okolností i kriminalisté, kteří překazili miliardové krádeže podnikateli Krejčířovi a pak se ocitli na jeho indexu nepohodlných osob. Na seznamu je pět důstojníků, ve službě už zůstal jediný.

O Krejčířově seznamu policisté už v roce 2005 informovali své nadřízené, upozorňovali, že se chystá jejich diskreditace například pomocí falešných svědků a v krajním případě i fyzická likvidace. Nestalo se ale vůbec nic.

Naopak detektivy soustavně vyšetřovala inspekce ministra vnitra kvůli falešným obviněním a vykonstruovaným kauzám, které se nakonec nikdy neprokázaly.

"Nikdo nám nepomohl. Zůstali jsme v tom sami," podotkl Tichý.

Ataky na detektivy potvrzuje i žalobce Dolejší: "Opakovaně čelili útokům ze strany zločinců a jimi najatých lidí, byly snahy je zkorumpovat, ale oni na to nepřistoupili. Je to celé špatně: Státní aparát bojuje sám se sebou, místo aby se věnoval boji se zločinci."

Vedení služby: Nikdy si nestěžovali

Bublan a Langer

Bublan a Langer, ministři, kteří nic nevěděli, nic neudělalivětší obrázekZdroj: Aktuálně.cz

Odcházející kriminalisté tvrdí, že nátlak začali intenzívně pociťovat po příchodu bývalého ředitele služby Miloslava Brycha, který musel odejít, protože nedostal bezpečnostní prověrku.  Brychova nástupkyně a jeho někdejší náměstkyně Renata Strnadová ale podle nich v jeho praxi dál pokračovala.

"Jelo to dál ve starých kolejích, Brych tu službu ze zálohy dál řídí a my nemůžeme bojovat na všech frontách. Nelze bojovat proti zločincům a ještě si krýt záda před nadřízenými," popsal situaci další z kriminalistů, který odchází.

Miloslav Brych jakékoli výtky odmítá a tvrdí, že na chod služby už nemá žádný vliv.

"Za dobu, co jsem službu řídil, nikdo nepřišel s tím, že bychom mu házeli klacky pod nohy. Naopak řada lidí byla spokojená, že se začalo dělat pořádně. Nevím, proč dnes někdo tvrdí něco jiného," prohlásil Brych.

O výhradách odcházejících kriminalistů nic neví ani ministr vnitra Ivan Langer: "Nemohu tedy hodnotit,  jestli je dobře či špatně, že odcházejí. Ty konkrétní případy neznám. Primárně to je věc nadřízených a jejich nadřízených na policejním prezídiu."

Zdroj: A.P.


Hodnocení => průměr 106
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář