Renata Šarjaková, 28. březen 2007
Co nás čeká v následujících letech od EU ?
Informace z Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnosti potravin projednaného v počátku měsíce února v Evropském parlamentu.
Jak se nepohřbít pod horami odpadu
Životní prostředí - 12-02-2007 - 12:02
Skládka
Je skládkování skutečně ten správný způsob?
Evropská unie ročně vyprodukuje 3,5 tuny odpadu na osobu. I když velkou část z tohoto ohromného čísla tvoří průmyslové odpady či odpady z demolic a podobně, přes 500 kilogramů na každého z nás připadá v podobě městských odpadků. Množství odpadů z domácností, restaurací či úřadů přitom za posledních deset let stouplo o 58 kg na hlavu ročně. Evropský parlament si uvědomuje vážnost situace. V pondělí budou poslanci jednat o dvou zprávách o této problematice.

I když třetina městského se recykluje a 18 procent mizí ve spalovnách, největší část odpadků (49 %) i v 21. století končí na skládkách. V Unii existují jen minimální standardy, které by nakládání s odpady  upravovaly. Možná i v důsledku toho nás každoročně zavaluje větší a větší množství odpadu.
 
Je možné přestat dělat z naší planety obří odpadový koš? Evropský parlament podporuje odpadovou politiku, která stojí na pěti základních bodech. Vše začíná u prevence, která také je také na prvním místě této "odpadové hierarchie". Neméně důležité je znovupoužití a recyklace a pak následuje odstraňování.
 
Proč recyklovat?
 
Právě recyklace odpadů je nejjednodušší způsob, jak může pomoci každý. Vyhození plechovky do jednoho pytle a obalu od čokolády do druhého je operace, která žádá minimum námahy i času. Pomoci ale může hodně. Pokud například při výrobě papíru použijeme starý papír namísto dřeva, snižuje se energetická spotřeba až o čtvrtinu. Znečištění vzduchu je pak dokonce až o tři čtvrtiny nižší.
 
I když nikdo nepochybuje o tom, že recyklace je hlavním způsobem, jak chránit životní prostředí, ne ve všech státech ji lidé berou vážně. V evropském průměru se recykluje polovina starého papíru či lepenky. V některých zemích ale toto číslo nesahá ani na třetinu, jinde se zase pohybuje nad padesáti procenty. Podobně je tomu i se sklem. Zatímco v některých státech se recykluje až sedmdesát procent, jinde to není ani čtvrtina.
 
Co nás čeká v následujících letech?
 
Parlament v této věci projedná v pondělí dvě zprávy z Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. První předkládá britská poslankyně z frakce lidovců a evropských demokratů Caroline Jackson. Zpráva se zaměřuje zejména na prevenci, stanovení limitů, které mají vést ke stabilizaci produkci odpadu. Zpráva dále podporuje recyklaci i znovuvyužití. Naopak skládkování se má drastickým způsobem omezit.
 
Druhou zprávu překládá nizozemský poslanec Johannes Blokland, který mimo jiné navrhuje zakázat skládkování veškerého recyklovatelného odpadu od roku 2020. Komise pak má podle zprávy navrhnout konkrétní preventivní opatření.
 
Rozpravu sledujte v přímém přenosu v pondělí 12. února po kliknutí na níže uvedený odkaz. V úterý vám na stejném místě nabízíme přenos hlasování o zprávách.

Zdroj: EU-A.P.

Hodnocení => průměr 126
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář