Renata Šarjaková, 28. březen 2007
Enviromentální management mohou zavádět i obce a kraje
Pozitivní přínos podniků a veřejných organizací ochraně životního prostředí.

Systém EMAS, neboli systém environmentálního řízení a auditu (Eco-Management and Audit Scheme) představuje jeden z dobrovolných přístupů, jimiž podniky či veřejné organizace ukazují svůj vlastní pozitivní přínos ochraně životního prostředí. Jedná se o preventivní nástroj, kterým lze dosáhnout souladu řízení aktivit organizace s řešením jejích negativních vlivů na životní prostředí. Výsledkem je jak pozitivní dopad na životní prostředí (snížení negativních vlivů), tak zvyšování ekonomických a manažerských efektů (úspora nákladů na suroviny, energie, likvidaci odpadů, poplatky apod.).

V současné době je v systému EMAS v celé Evropské unii registrováno přes 5 000 organizačních jednotek (v rámci cca 3,5 tisíce organizací). 187 z nich tvoří městské a obecní úřady, což představuje z hlediska počtu druhý nejvýznamnější sektor neprůmyslového charakteru. Doposud však nebyl registrován žádný z úřadů v nových členských zemích EU. Evropská komise se proto rozhodla realizovat a financovat projekt "COMPASS+" zaměřený právě na nové členské země EU-27.

Do projektu se zapojilo sedm zemí, ve kterých bude EMAS zaváděn v celkem 12 městech a obcích. V České republice se do projektu přihlásila hned tři města - Chrudim, Vsetín a Kopřivnice. Realizovaná environmentální opatření se zaměří především na čtyři oblasti: emise CO2, odpadové hospodářství, ozeleňování veřejných zakázek (green public procurement) a dopravu.

Kromě práce konzultantů s jednotlivými městy a obcemi proběhnou v rámci projektu v každé zemi dva společné semináře. První bude zaměřen na představení projektu a systému EMAS, včetně případových studií a praktických příkladů jeho zavádění. Cílem druhého semináře bude prověření zavádění systému v jednotlivých městech a obcích a hodnocení naplňování stanovených environmentálních cílů.

První z uvedených seminářů se uskuteční 10. - 11. dubna 2007 v prostorách MŽP za účasti představitelů měst, konzultantů (společnost Global2Local), zástupců MŽP a Národní sítě Zdravých měst ČR.

Zdroj: MŽP-P.Růžička

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 105
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář