Renata Šarjaková, 23. březen 2007
Otázky životního prostředí jsou pro obyvatele ČR naléhavé
Informace z nejnovějšího výzku Centra pro výzkum vežřejného mínění prokázalo naléhavost většiny čechů k ochraně životního prostředí.
 
 
Výsledky nejnovějšího výzkumu CVCM.

Z výsledků průzkumu veřejného mínění, které zveřejnilo Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM), vyplynulo, že 86 % Čechů považuje ochranu životního prostředí za jedno z nejnaléhavějších témat, kterými by se měla v letošním roce politická reprezentace prioritně zabývat. V pomyslném žebříčku obsadilo životní prostředí pátou příčku spolu s životní úrovní.

O tom, že je problematika životního prostředí naléhavou otázkou, je přesvědčeno bezmála devět lidí z deseti (86 %). „Roste zájem o životní prostředí. Stále více lidí začíná rozumět tomu, že kvalita života úzce souvisí s kvalitou životního prostředí a to mne velmi těší,” komentoval výsledek výzkumu ministr životního prostředí Martin Bursík.

Problematika životního prostředí v žebříčku priorit občanů stále stoupá. V roce 2004 byla na devátém místě, v roce 2005 se posunula o jednu příčku na 8. místo. Stoupá také naléhavost, s níž řešení environmentálních problémů lidé vnímají – zatímco v roce 2004 je za velmi naléhavé označilo 31 % lidí a v roce 2005 dokonce jen 25 %, letos to bylo již 42 % lidí.

Průzkum proběhl v první polovině února 2007 a osloveno v něm bylo 1080 obyvatel České republiky.

Jako nejnaléhavější problém označili respondenti průzkumu korupci, oblast zdravotnictví a hospodářskou kriminalitu. Oblasti problematika soudnictví, právního prostředí, životní úrovně, životního prostředí, fungování úřadů a zemědělství vyšly z průzkumu jako "poměrně naléhavé". Část veřejnosti jako naléhavé vidí i řešení problémů v oblasti lidských práv, možnosti občanů podílet se na rozhodování o veřejných záležitostech, dopravní obslužnosti, školství či vědy a výzkumu, jež za alespoň docela naléhavé označovaly dvě třetiny až tři čtvrtiny respondentů. O něco nižší, byť stále nadpoloviční podíl dotázaných za docela či velmi naléhavé k řešení označil též oblasti přistěhovalectví, vztahů ČR se zahraničím a postavení ČR v rámci EU. Další oblasti, jichž se výzkum dotkl, tj. kultura, armáda či nabídka zboží a služeb si podle mínění většiny veřejnosti nevyžadují bezprostředně naléhavou pozornost.

TOP 10 naléhavých problémů podle průzkumu CVVM:

1. Korupce a zdravotnictví shodně 96 %
2. Hospodářská kriminalita 94 %
3. Bezpečnost a prevence kriminality 93 %
4. Fungování ekonomiky, sociální jistoty a nezaměstnanost shodně 91 %
5. Životní prostředí a životní úroveň shodně 86 %
6. Fungování úřadů a politická situace v ČR 83 %
7. Soudnictví 82 %
8. Zemědělství 80 %
9. Dodržování lidských práv 76 %
10. Účast občanů na rozhodování 75 %

Zdroj: UZPI


Hodnocení => průměr 101
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář