Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Renata Šarjaková, 19. březen 2007
Vliv zvýšené dávky anionových solí na metabolismus sojnic
Vliv zvýšené dávky anionových solí na metabolismus sojnic
Vliv solí na metabolismus krav závisí na jejich chemickém složení a na druhu použitého krmiva.
Míchání anionových solí do kompletní krmné dávky se používá jako prevence porodní parézy u krav. Vzhledem k negativnímu vlivu solí na příjem sušiny je jejich množství přidávané do krmiva, omezené. Vliv solí na metabolismus krav závisí na jejich chemickém složení a na druhu použitého krmiva.
Podle některých autorů má síran hořečnatý větší vliv na příjem sušiny než jiné soli. Podle jiných odborníků má chlorid vápenatý nebo chlorid amonný větší negativní dopad na příjem sušiny než síran hořečnatý. V jiných studiích není příjem sušiny kravami ovlivněn přídavkem anionových soli. Zhoršený příjem sušiny je většinou uváděn v souvislosti se špatnou chutí krmiva. Přídavek anionových soli k dávkovanému koncentrovanému krmivu má větší negativní vliv na příjem sušiny než přídavek těchto solí do kompletní krmné dávky. Ve středo evropské oblasti, kde je hlavní složkou krmné dávky travní siláž, závisí množství přidávaných solí na koncentraci draslíku v krmivu. Další kationy jako je sodík, vápník a hořčík ovlivňují množství aplikovaných anionových solí, vzhledem k jejich nízké koncentraci, jen minimálně. Při vysoké koncentraci draslíku v krmivu musí být množství anionových solí mnohem vyšší než je doporučovaná dávka 2000-3000 meq/den.
Studie provedená v Rakousku a v Německu měla zjistit vliv vysoké dávky anionové soli na metabolismus dojnic. Výsledky studie ukázaly, že při zvýšeném množství anionové soli se zvýšilo riziko klinické acidózy. Kvalita krmiva je dalším faktorem, který ovlivňuje schopnost krav tolerovat vysoké dávky anionových soli.
Studie provedená v Rakousku a v Německu měla zjistit vliv vysoké dávky anionové soli na metabolismus dojnic. Výsledky studie ukázaly, že při zvýšeném množství anionové soli se zvýšilo riziko klinické acidózy. Kvalita krmiva je dalším faktorem, který ovlivňuje schopnost krav tolerovat vysoké dávky anionových soli.
Zdroj: I.P.Schneiderová