Renata Šarjaková, 14. březen 2007
Důležité nemoci prasat
Informace o důležitosti znát nemoci prasat.
Důležité nemoci prasat
 
Nemoci jako je PMWS (multisystemic wasting syndrome) a PCVAD (porcine circovirus-associated diseases) byly objeveny na počátku 90. let a  jsou spojovány se zvýšenou mortalitou odstavených prasat. 
Virové onemocnění PCVAD bylo pojmenováno po odhalení viru circovirus typu 2 (PCV2) a zahrnuje  všechny choroby spojené s porcinními cirkoviry včetně PMWS.
Souvislost mezi oběma nemocemi byla zjištěna poté, co chovatelé začali uvádět zvýšený počet případů PMWS u vykrmovaných prasat. Virus PCVAD  je druhově specifický, nešíří se na další druhy zvířat; jiné typy cirkoviru byly zjištěny u ptáků.
Američtí vědci uvádějí, že každé stádo prasat v USA je infikované virem PCVAD, ale ne všechna stáda jsou jím ovlivněna ( nevykazují symptomy onemocnění). Faktor, který spouští onemocnění není znám. Virus PCVAD napadá lymfatický systém a prasata nejsou schopná obrany vůči dalším patogenům.
Univerzita v Kansasu získala grant od National Pork Board v hodnotě 70 000 USD na výzkum onemocnění PCVAD a pro vývoj vakcíny. Vědci na základě průzkumu zjistili až 20% ztráty vykrmovaných prasat v důsledku virového onemocnění. Onemocnění se šíří rychle a nahodile a je obtížně předpovědět kdy a kde se vyskytne.
Pro zlepšení účinnosti výroby vepřového masa a pro snížení rizika nemocí u prasat probíhá v ARS (Agricultural Research Service) průzkum a sekvencování prasečího genomu.
Na počátku 2006 udělil US department univerzitě v Illinos grant na zjištění sekvencí geonomu prasat. Cílem je identifikace genů, které ovlivňují důležité vlastnosti a umožní identifikaci a selekci prasat se žádoucími vlastnostmi, včetně  odolnosti vůči nemocím.
Od ideální prasečí populace se očekává levnější výroba bezpečného a chutného vepřového masa. Prasata by měla být zdravější, méně citlivá vůči nemocím a stresu a s vysokými reprodukčními vlastnostmi.
Znalost geonomu prasat je významná pro podobnost s lidským genomem a pro jeho využití v biomedicinálním výzkumu.
Zdroj: Pavla Schneiderová

Hodnocení => průměr 129
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář