Renata Šarjaková, 12. březen 2007
Německo- Plán rozvoje venkova země Šlesvicko-Holštýnsko
Je občas zajímavé nakouknout přes plot k sousedům jak se jim daří. O tom jak řeší rozvoj venkova v Německu a jaké si dali cíle, uvádí tento článek.
Německo - Plán rozvoje venkova země Šlesvicko-Holštýnsko
 
Plán na podporu a rozvoj venkova země Šlesvicko-Holštýnsko má následující cíle: Využití venkova k novým hospodářským aktivitám a zlepšení konfigurace infrastruktury a nabídky služeb; zajištění venkovské různorodosti.
Plán na podporu a rozvoj venkova země Šlesvicko-Holštýnsko má následující cíle: Využití venkova k novým hospodářským aktivitám a zlepšení konfigurace infrastruktury a nabídky služeb; zajištění venkovské různorodosti. Veřejné výdaje na tento program činí celkem 573,57 milionů EUR včetně příspěvku EU ve výši 239,10 milionů EUR z Evropského zemědělského vyrovnávacího a garančního fondu pro zemědělství, oddíl garance (garance EAGFL).
1. Výchozí situace
Šlesvicko-Holštýnsko je dobře rozvinutou hospodářskou oblastí se silně vyhraněným sekundárním sektorem. Ovšem vzhledem k dosahovaným ziskům venkovskou turistikou a potravinářskou výrobou  hraje v tomto regionu důležitou roli zemědělství. Podniky jsou relativně velké a vedoucí podniků jsou flexibilní a jsou schopni investovat do své budoucnosti. Velikost podniků v potravinářské výrobě zaručuje vysoký potenciál poptávky a lokálně produkované zemědělské suroviny. Vysoký podíl listnatých stromů (53 %) v lesích má vysokou ekologickou hodnotu. Potenciál rozvoje životního prostředí je všeobecně vysoký. Lesnictví ale představuje pouze malý sektor hospodářství. Kromě toho je zemědělství v některých oblastech konfrontováno s velkými újmami specifickými pro životní prostředí. 25 % plochy země je ohroženo záplavami a vyžaduje zvláštní opatření na ochranu pobřeží. Struktura zpracování a prodeje vyžaduje zlepšení a podniky jsou daleko od odbytových trhů.
2. Těžiště subvencí
Těžiště 1: Struktura produkce
Poskytují se subvence na širokou paletu investičních záměrů v oblasti agrární produkce a ochrany životního prostředí (včetně investic ke zlepšení ochrany zvířat, diverzifikace činností a ke zlepšení používání energie). Opatření ke zlepšení zpracování a prodeje se zaměřují na normy kvality a manipulaci s produkty. V rámci těchto opatření musejí podporované podniky nejméně po dobu 5 let svoji kapacitu vázat dodavatelskými smlouvami. Kromě toho se poskytují příplatky k podpoře zpracovávání a prodeje ekologicky nebo regionálně vyráběných zemědělských produktů.
Těžiště 2: Rozvoj venkova
Provádějí se technicko-hospodářské úpravy pozemků pro trvalé zlepšení agrární struktury. Zvláštní důraz se klade na výstavbu zařízení pro poskytování služeb, udržení vesnického kulturního dědictví a zlepšení kvality života na venkově. Mezi projekty patří zlepšování dopravních poměrů, sanace jezer a rybníků a vytváření pracovních míst pro ženy. Subvence se dále poskytují na přestavbu zemědělských budov pro nové podniky k diverzifikaci zemědělských zdrojů, výdělků a na opatření pro podporu činností v zahraničním cestovním ruchu a řemeslech.
Těžiště 3: Agrární opatření, opatření pro životní prostředí a lesnictví
Podporují se oblasti se znevýhodněním vyvolaným specifickým životním prostředím (se zvláštním důrazem na udržení luk a pastvin). Předmětem všeobecných opatření je podpora extenzivních metod výroby u trvalých kultur, extenzivní využívání luk a pastvin a ekologické metody pěstování. Nové počty ploch ve znevýhodněných oblastech slouží k zajištění zemědělských výdělečných činností a k vyrovnávání přírodních a ekonomických nevýhod. Kromě toho jsou připravena mimořádná opatření pro Haligany. Lesnická opatření zahrnují zalesňování zemědělských ploch a pobídky pro přechod na trvalé lesnické metody.
3. Rozdělení subvencí podle těžišť (v milionech EUR)
Těžiště subvencí
veřejné náklady celkem
Podíl EU
1. Struktura produkce
131,51
52,59
2. Rozvoj venkova
344,38
137,75
3. Agrární životní prostředí a lesnictví
96,88
48,44
CELKEM*
573,57
239,10
* (včetně v současné době probíhajících opatření)
Zdroj: Ing.Petr Michal

Hodnocení => průměr 103
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář