- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Kraj zahajuje významný projekt podpořený EU v oblasti ochrany přírody - likvidace křídlatky v povod
V OBLASTI OCHRANY PŘÍRODY – LIKVIDACI KŘÍDLATKY V POVODÍ MORÁVKY
Do čtyř let by se díky projektu mělo podařit v povodí Morávky vyhubit invazní plevel – křídlatku - až pod 10% současného výskytu. „Záchrana lužních stanovišť v povodí Morávky“, to je název projektu, na který Moravskoslezský kraj jako jediný region v České republice dostal podporu EU. Unie dá
Evropská komise vybrala ze sedmi stovek projektů z celé Evropy v loňském roce jen 127 – projekt MSK byl jako jediný z České republiky mezi nimi. Program EU se jmenuje LIFE-Nature.
Cílem našeho projektu je záchrana přírodně cenných lokalit v povodí řeky Morávky – konkrétně od přehrady Morávka až k Frýdku-Místku. Území leží nejen v CHKO Beskydy, ale současně patří i do soustavy evropsky významných chráněných území NATURA 2000. Moravskoslezský kraj spolupracuje s řadou významných partnerů v regionu – s Lesy ČR, Povodím Odry, Správou Chráněné krajinné oblasti Beskydy, Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, nestátní neziskovou organizací Salamandr a nošovickým Pivovarem Radegast. „Nezbytnou podmínkou úspěchu projektu je především likvidace invazního, tedy nepůvodního a agresivně se rozšiřujícího druhu rostliny nazvaného křídlatka. Ta v posledních letech nekontrolovaně roste a šíří se v přírodně cenných lokalitách podél toku Morávky. Až
Křídlatka dnes roste asi na
„Důležité bude opravdu vysvětlit projekt veřejnosti – budeme vydávat letáčky určené domácnostem v dotčené oblasti, přímo v terénu budou osazeny informační tabule a další informace budou k mání na speciálním webu nebo budou rozesílány elektronicky. Před zahájením terénních prací zorganizuje tým veřejné jednání pro občany, v plánu jsou doplňkové semináře a exkurze pro školy a případné další zájemce. K projektu se tedy bude moci vyjádřit i veřejnost, pracovnímu týmu to usnadní rozhodování o konkrétních krocích v průběhu realizace. Spolupráce s veřejností i klíčovými aktéry rozhodně vylepší také informovanost o podmínkách a požadavcích ochrany zvláště chráněných částí přírody a evropsky významných lokalit soustavy NATURA 2000,“ zdůraznil koordinátor projektu z odboru životního prostředí krajského úřadu Tomáš Kotyza. Výhodou pracovního týmu je, že jsou v něm odborníci z různých oblastí - mají dokonalý přehled o potřebách rozvoje lesního hospodářství, ochrany přírody a krajiny, ochrany vodních zdrojů, rozvoje cestovního ruchu a také k potřebám obyvatel a návštěvníků oblasti. Projekt sice odstartoval slavnostně dnes, ale tým už naplno funguje a do spolupráce chce kraj zapojit i reprezentanty samospráv obcí od Morávky až po Frýdek-Místek, vlastníky pozemků, podnikatele a další partnery.
Křídlatka se v prvním roce bude likvidovat především chemicky, v dalších letech také mechanicky podle výsledků prvního roku. Původně je křídlatka medonosná okrasná rotlina,pokud se ale její porosty neudržují, nekontrolovaně se šíří jako plevel.
Zdroj: MSK