Renata Šarjaková, 16. únor 2007
Přehled vybraných videopořadů vyrobených pro MZe v letech 2000 až 2003
Je velmi zajímavé se podívat na vybrané videoprogramy vytvořené za období 2000 až 2003 pro potřeby propagace Ministerstva zemědělství ČR. Tyto programy si mohou zájemci stáhnout buď z internetových stránek MZe nebo případně i zapůjčit pro potřeby vytvoření vlastní propagace nebo pro potřeby vzdělání .

Přehled vybraných videopořadů vyrobených pro

Mze v letech 2000 až 2003

 

 

rok 2000

název                                                             obsah                                                                          

Volný cyklus videopořadů pro ČT

 

1. Jak to chodí v Unii

2. Jak do Unie

3. S čím do Unie

4. Casa Nostra

Volný cyklus čtyř videopořadů seznamuje diváka s poměry v zemědělství a na trhu Evropské unie, čím se liší hospodaření našich zemědělců a potravinářů, na co se v Unii klade důraz, co je nezbytné udělat pro to, aby naše zemědělství a potravinářství v Unii obstálo po přistoupení České republiky k EU. Seznamuje s podpůrnými programy EU, dotační politikou, možnými finanční dopady nejen na naše zemědělce, potravináře, ale na ekonomiku celé ČR.

Naše rostlinolékařství

Videopořad přibližuje divákům úkoly rostlinolékařství v České republice, nabízí jim řešení nejčastějších problémů, se kterými se mohou setkat, informuje je i o místech, kam se mohou se svými dotazy obrátit.

Netradiční zpracování a využití biomasy

Využívání energetické biomasy nabývá stále většího významu. Jak bylo předběžně zjištěno, je v ČR možné biomasu zajistit téměř z celé jedné poloviny cíleným pěstováním energetických plodin. A právě výrobou energie z produktů rostlinné a různými druhy technologií zpracování se zabývá tento film, zmiňuje její klady a zápory.

Zjednodušené způsoby zakládání porostů polních plodin 

Zjednodušené vytvoření podmínek pro aplikaci osiva, dodržení optimálního agrotechnického termínu.

Metodický postup při zakládání porostů speciálních plodin

Snímek se zabývá nejen technologiemi zakládání speciálních plodin, ale také možnostmi úspor pohonných hmot a dalších přímých nákladů.

Agroekologické limity v soustavě hospodaření na půdě

Pořad popisuje ověřené postupy, které byly vyvinuty na základě znalosti klimatických podmínek a druhů plodin pěstovaných v ČR, a které se používají pro zpracování půdy.

Minimalizace a ochranné způsoby zpracování půdy

Videopořad zobrazuje různé druhy a typy půd, jež mají vliv na podmínky pěstování plodin, dále se zabývá ochranou půdy proti vodě, erozi apod. Je zde zmíněn také předpoklad vyvinutí nových speciálních strojů, které jsou k této práci potřebné.

České vinohradnictví

Film přibližuje tradice a hlavní vinařské oblasti v ČR. Tradiční vinohradnická témata jsou zastoupena šlechtěním vinné révy, výživou a ochranou, ekologií vinohradnictví, vinohradnickou geografií, postupy při slizni, zpracováním apod.

Sněti v obilí

Sněti jsou cizopasné houby napadající nejčastěji obilniny, a právě o příčinách výskytu snětí v obilí a o technologiích ochrany proti nim informuje tento snímek.

Technologie šetrné sklizně zeleniny

Videopořad popisuje nejen technologie šetrné sklizně, ale i posklizňové úpravy, skladování a různé způsoby využití a zpracování tuzemské zeleniny i za pomoci moderní techniky.

Průmyslové komposty

Projekce se zabývá zakládáním průmyslových kompostů, které jsou efektivní náhradou statkových hnojiv. K jejich zakládání se využívá bio odpadů. Na hnojení zemědělských pozemků s ornou půdou registrovanými průmyslovými komposty se vztahují dotace vyplývající z nařízení vlády.

                                                                                                                                

                                  

Rok 2001

název                                                             obsah                                                                      

Volný cyklus videopořadů pro ČT

 

1.  Když krávy šílí

2.  SAPARD není gepard

3.  Na horách nejen hrách

4.  Máte rádi zvířata

5.  Války na mléčné dráze

6.  Z lesů, vod a strání

7.  O zvířatech a lidech

8.  Se znamením života

9.  Víme, co jíme?

10. Energie z polí

11. Pijme pivo s bobkem

12. Malá inventura

Tento volný cyklus videopořadů, zařazený do vysílání ČT v roce 2001, obsahuje 12 dílů, které pokrývají široké spektrum zemědělských a potravinářských témat. Jsou zde problémy výskytu a monitorování nemoci BSS, s kterými souvisí i díl zabývající se bezpečností potravin, je zde zdůrazněno ekologické zemědělství, udržitelný rozvoj venkova i alternativní využití rostlinné výroby. Potravinářství jsou věnovány také díly o mléčném průmyslu a mléku jako nedílné součásti výživy, ale i o národním nápoji pivu a jeho tradicích. Ve dvou dílech jsou řešeny vztahy lidí a zvířat,  welfare hospodářských zvířat a etika chovu.

V neposlední řadě informuje cyklus videopořadů o našich lesích, vodách, jejich obyvatelích, údržbě a problémy s nimi, o jejich využívání a někdy i zneužívání, ale i o jejich ochraně.

Celý cyklus je podbarven přístupem ČR k EU a v mnoha dílech jsou objasňovány požadavky EU, programy na podporu zemědělství a rozvoje venkova, návody jak obstát v Evropské unii.

Výukový program pro klasifikaci jatečných  těl skotu v systému  SEUROP  

Informace o plošném zavedení a uplatňování metody SEUROP v České republice je tématem tohoto videofilmu. To má vliv na nákup a zpracování hovězího masa (díky tomu se předpokládá účelné využití většího počtu synů testovaných býků podle zatřídění do jednotlivých kvalitativních kategorií uvedeného systému).

Nepotravinářské využití zemědělské půdy  

Snímek nám přibližuje, jak se dá zemědělská půda využít pro nepotravinářskou oblast – např. pro pěstování plodin pro jiné než potravinářské využití nebo pro využívání obnovitelných zdrojů energie, které jsou z hlediska přírodních zákonů a principů trvale udržitelného rozvoje předurčeny k tomu, aby byly nejdůležitějšími energetickými zdroji lidstva v budoucnosti.

Mléko v každé škole

Dvě pohádky jsou určeny především dětem předškolního a školního věku. Jejich účelem je vysvětlit nenásilnou formou všem divákům, že mléko je skutečně zdravé, pro rozvoj dětského organismu nutné jako hlavní zdroj stopových prvků a vitamínů.

Ekologické zemědělství a  zdravé potraviny

Ve videopořadu jsou obsaženy nejen ukázky ekologického zemědělství na farmách, ale je popsána též výroba bio potravin (tedy produktů kontrolovaných na každém kroku do výrobce až ke konečnému spotřebiteli) a jejich rozšíření v obchodní síti.

Technologie pěstování chmele

Česká republika patří mezi největší producenty chmele. Snímek nás informuje nejen o tradicích českého chmele a o zakládání chmelnic a chmelařských oblastech, o druzích chmele, ale také o jeho sklizni, zpracování pro pivovarnický průmysl a vývozu.

Úspěšně fungující odbytové organizace výrobců

Pro zemědělství České republiky jsou důležité úspěšně fungující odbytové organizace výrobců. A právě jejich význam a poslání, jejich začlenění do agrárního trhu a obchodních řetězců a jejich důležitost pro začlenění ČR do EU je obsahem tohoto snímku.

Moderní velkochovy drůbeže, jejich ekonomika a welfare

 

 

Skutečnost, že hospodářská zvířata nejsou navyklá na přepravu, nakládání a vykládání a ruch kolem, včetně traumatizujícího zacházení, podnítila vznik tohoto  snímku, který se zabývá jak chovy tradičními, tak  a moderními velkochovy drůbeže, upozorňuje na výhody i nevýhody  obou způsobů, seznamuje diváka s podmínkami chovu, rozmnožováním a šlechtěním, produkcí vajec a masa. Zdůrazňuje vliv pohody zvířat (welfare) na kvalitu produktů.

Rekultivace výsypek

Projekce popisuje opětné zušlechťování zničených a zanedbaných ploch a způsoby navracení krajiny přírodě, tedy aktivní ochranu a tvorbu půdního fondu v devastovaných oblastech.

Současné trendy v chovu ovcí, renesance chovu ovcí v horských a podhorských oblastech 

V poslední době dochází k obnovování chovu ovcí v podhorských a horských oblastech, k znovu rozšiřování tamních farem, kde dochází jednak k využití spásání špatně přístupných luk, jednak ke zpracování produktů – především jehněčího masa. A o tom všem nás informuje tento film.

 

 

rok 2002

název                                                              obsah                                                                     

Volný cyklus videopořadů pro ČT

 

1.  SAPARD - první projekty

2.  Bezpečnost především

3.  Potřebují rostliny lékaře

4.  Vody střechy Evropy

5.  Jak jsme na tom před vstupem

6.  Kvóty aneb kolik a čeho

7.  Strategie pro nás i budoucí

8.  Potravináři, konkurence, Evropa

9.  In vino veritas

10. O život lesa a v lese

Čím více se ČR a tedy i české zemědělství blíží vstupu do Unie, tím víc se dostávají do popředí otázky jako: „Budeme konkurenceschopní?“, „Uplatní se naše dovednosti a práce?“, „Neztratí se naše tradiční výrobky?“, „Budeme mít alespoň podobné podmínky jako staří členové Unie?“, „Na co klade Unie důraz?“, „Jaká je důležitá strategie pro nás i naše děti?“, „Budeme schopni udržet naše zemědělství a potravinářství?“ „Co naše lesy a vody, budou stále pro všechny lidi?“. Na tyto a podobné otázky se snaží odpovědět deset dílů volného cyklu videopořadů, který byl vyroben v roce 2002 a v tomtéž roce odvysílán ČT.

Výukový program pro klasifikaci jatečných  těl prasat v systému  SEUROP  

Videopořad nás seznamuje s plošným zavedením a uplatňováním metody SEUROP v České republice, která má vliv na nákup a zpracování vepřového masa.

První projekty kofinancované v programu SAPARD

V tomto filmu se divák může seznámit s prvními úspěšnými projekty, které byly spolufinancovány v rámci programu SAPARD. Zkušenosti jsou demonstrovány na příkladech úspěšných podniků, které již zmíněnou podporu od EU získaly.

Český chmel

Česká republika je jedním z největších producentů chmele. Hlavní pěstovanou odrůdou je žatecký poloraný červeňák, který patří do skupiny jemných aromatických chmelů. Videopořad nás seznamuje s jeho pěstováním, sklizní, zpracováním, využitím v českém pivovarnictví a s možnostmi vývozu.

Povodně 2002

Snímek zachycuje katastrofální povodně v srpnu 2002, ukazuje jednotlivé oblasti Vltavy, Berounky, Labe a dalších řek  a vodních děl na nich při kulminačním bodu záplav a po opadnutí vody.

Zásady správné aplikace přípravků na ochranu rostlin

Námětem tohoto videopořadu je seznámení s účinky chemického ošetřením rostlin proti chorobám a škůdcům, seznámení s mechanizačními prostředky a vhodnými aplikačními technikami a technologiemi ve vhodném období. Dále jsou zde uvedeny způsoby asanace znehodnocené půdy apod.

České letní ovoce

Videopořad přibližuje divákům nejen technologie šetrné sklizně různých druhů českého letního ovoce, ale i posklizňové úpravy, skladování a různé způsoby využití a zpracování tuzemského ovoce.

Historie a význam mlékařství v ČR

Prezentace nám zobrazuje bohatou historii a význam mlékařství v České republice, zpracování mléka v mlékárnách a sýrárnách, mléčné výrobky zaměřené na zdravou výživu, mléčné speciality apod.

Současné trendy v chovu koz v horských a podhorských oblastech

V poslední době je novým trendem chov koz v horských a podhorských oblastech, což umožňuje využití špatně přístupné zemědělské půdy ke spásání. Videopořad ukazuje divákovi jednotlivá plemena koz chovaná v České republice, využitelnost a zpracování jejich produktů, zabývá se i hlediskem zdravé výživy.

Topinambur plodina - dosud nedoceněná

Topinambur – odrůda slunečnice – dostal své jméno po indiánském kmeni Topinambur. Tato rostlina je absolutně nenáročná při pěstování jak na půdu, tak na polohu stanoviště. Jejím původem, pěstováním, významem pro diabetiky (zdroj inzulínu  a fruktózy), využitím jako krmiva pro zvěř se zabývá uvedený videosnímek. Nezanedbatelné je i využití topinamburu při uvádění půdy do klidu.

           

                                                                                 

 

 

rok 2003

název                                                                 obsah          

 

                                                        Volný cyklus videopořadů pro ČT

 

1.  Šance pro českou krajinu – pilotní

2.  Naši zemědělci v Unii

3.  Vejce v okně ministra

4.  Jsme KLASA

5.  Rozvodí tří moří

6.  Tvář venkova 

7.  Pohoda zvířat

8.  Jak se do lesa volá

V osmidílném volném cyklu videopořadů vyrobeném pro vysílání v ČT v roce 2003 se jednotlivé díly zaměřené na témata vyjádřená jednotlivými názvy filmů zabývají hlavně problematikou spojenou se vstupem ČR do EU. Mezi nejdiskutovanější otázky patří - jak jsou zemědělci připraveni na vstup do EU, zda byly v Bruselu dohodnuty dostatečné dotace pro zemědělce, jaká je podpora kvalitních  českých potravinářských výrobků a potravinářských specialit, jak zachovat  udržitelný rozvoj venkova, co je potřeba změnit v rámci  welfare zvířat v chovech a velkochovech v ČR v souladu se zákony a vyhláškami EU. Demonstrovány jsou problémy řešení ožehavých otázek nejen zemědělské výro

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 097
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář