Renata Šarjaková, 8. únor 2007
5 českých poslanců ve vedení výborů EP
Přehledná informace přímo ze zdrojů EU o tom jak jsou naši zástupci zařazení ve výborech EU.
5 českých europoslanců ve vedení výborů EP
Do vedení výborů EP bylo zvoleno 5 českých europoslanců. Vůbec prvním předsedou výboru z Česka se stal Miroslav OUZKÝ (EPP-ED; ODS), který do roku 2009 povede výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. Ve funkcích místopředsedů byli potvrzeni Petr DUCHOŇ (EPP-ED; ODS; rozpočtová kontrola), Zuzana ROITHOVÁ (EPP-ED; KDU-ČSL; vnitřní trh a ochrana spotřebitelů), Libor ROUČEK (PES; ČSSD; zahraniční věci) a Miloslav RANSDORF (GUE/NGL; KSČM; průmysl, výzkum a energetika).

Nové vedení pro druhou polovinu pětiletého volebního období Parlamentu zvolilo všech 20 stálých výborů a oba podvýbory 31. ledna resp. 1. února 2007 na ustavujících schůzích v Bruselu. Kromě předsedů výbory zvolily i 4 místopředsedy - namísto dosavadních 3.
 
Volbám předcházela dohoda europoslaneckých klubů o složení výborů a podvýborů. Hlasování o složení výborů bylo původně naplánováno už na první letošní zasedání ve Štrasburku. Parlament však rozhodnutí nakonec odložil, aby eurofrakce získaly víc času na dohodu o nominacích poslanců.

Původní složení načas prodlouženo

S cílem zajistit kontinuitu své činnosti, zejména práce výborů a podvýborů, a plně do ní zapojit nové europoslance z Bulharska a Rumunska rozhodl 18. ledna 2007 Parlament "výjimečně a dočasně prodloužit současné nominativní složení parlamentních výborů a podvýborů". 18 bulharským a 35 rumunským europoslancům přidělil jako řádným členům místa, která byla do 31. prosince 2006 vyhrazena poslancům-pozorovatelům z jejich zemí.

 
Složení a volby výborů
 
Členové výborů jsou voleni na základě nominací předložených kluby a nezařazenými poslanci. Plénu Parlamentu návrhy předkládají společně šéfové poslaneckých klubů, tzv. Konference předsedů, po předchozí dohodě. Podle jednacího řádu EP má složení výborů "v co nejvyšší míře" odrážet složení Parlamentu.

První předseda výboru z Česka - dosud 4 čeští místopředsedové výborů

Na vedoucí funkce ve výborech EP navrhly eurofrakce 5 ze 24 českých europoslanců. Ti dosud žádnému z výborů nepředsedali, 4 výše zmínění ale byli po eurovolbách v roce 2004 zvoleni místopředsedy výborů.
 
OUZKÝ byl jedním ze 14 místopředsedů Parlamentu. Pro druhou polovinu pětiletého volebního období do této funkce navržen nebyl - spolu s 5 dalšími místopředsedy EP.

ROITHOVÁ, ROUČEK a RANSDORF jsou do konce volebního období prvními místopředsedy "svých" výborů, DUCHOŇ třetím.

Hlavní úkoly výborů a podvýborů

Výbory se dělí podle oblastí, které pokrývají: od rozpočtu přes občanské svobody až po kulturu či zahraničí. Každý výbor má v rámci své specializace vlastní pravomoci. Výbory zasedají v Bruselu; některé výborové schůze se však konají i během plenárních zasedání ve Štrasburku.

Výbory připravují práci Parlamentu na plenární zasedání. Vypracovávají proto zprávy o legislativních návrzích, které byly předloženy Parlamentu či o kterých byl Parlament konzultován, a zprávy z vlastního podnětu. Výbory tak posuzují a navrhují pozměňovací návrhy k návrhům směrnic a nařízení, které vypracovává Evropská komise a jež jsou též předkládány Radě EU. Výbory rovněž vypracovávají stanoviska pro ostatní parlamentní výbory.


Zdroj: A.P.
Odkaz: 20070109IPR01815


Hodnocení => průměr 124
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář