Renata Šarjaková, 8. únor 2007
Madeta. Na západě by nepravdy o rizikových sýrech skončily u soudu

Sdělení generálního ředitele společnosti MADETA o nařčení tisku k tzv. výrobě sýrů z nepasterizovaného mléka.

Madeta: Na západě by nepravdy o rizikových sýrech skončily u soudu


Pokles tržeb o 112 milionů korun, zisku o 6,4 miliony korun či prodejů sýrů Romadúr nebo Niva o 40 procent – takový je podle Milana Teplého, generálního ředitele jihočeské Madety, největšího tuzemského výrobce sýrů a mlékárenského podniku vůbec, dosavadní účet za zkreslené informace spojené s kauzou listerie v ČR - jenom co se týče Madety.


„Informace, že mezi rizikové skupiny výrobků patří sýry z nepasterizovaného mléka spolu s ilustračními snímky námi vyráběných sýrů Madetu zásadně diskvalifikují. V zahraničí, kdyby byla nějaká firma takto poškozena, skončil by případ bezpečně u soudu,“ zdůraznil Teplý.

Podle jeho údajů Madeta investovala například jen do mlékárny v Českém Krumlově, která je stěžejním výrobcem Nivy v ČR, kde se tento sýr vyrábí od roku 1952, za posledních tři a půl roku 250 milionů korun. „Tamní sklepy jsou nyní na úrovni operačních sálů. Přesto je takový výrobek označen jako rizikový, protože je údajně vyroben z nepasterizovaného mléka. Státní veterinární správa přitom provádí v těchto provozech když ne denní, tak minimálně týdenní šetření, a hlavně, pasterizace mléka je v ČR nařízena zákonem. Když pak v tisku vyjdou informace, že spotřebitelé se mají vyvarovat konzumace českých sýrů z nepasterizovaného mléka, musím v tom vidět duševní darebáctví nebo profesní selhání člověka,“ konstatoval Teplý.


Šéf Madety se zastává i dalších tuzemských výrobců, například loštické tvarůžkárny, která také doplatila na zkreslené informace. „Listerie se tam nenašla v tvarůžkách, ale v průmyslovém tvarohu, a průmyslový tvaroh nebyl expedován do tržní sítě,“ uvedl na pravou míru tuto kauzu Teplý.

Podle jeho slov by bylo spravedlivé říci, že bakterie Listeria monocytogenes se našla především v dovozových sýrech z nepasterizovaného mléka. Přesto se závadnost měkkých zrajících sýrů spojuje se sýry jako Niva, Zlato, Romadur či Kamadet, které vyrábí Madeta. „Jsme tak srovnáváni s výrobci sýry z Mexika a nikdo za to nenese odpovědnost,“ konstatoval Teplý.


Osvětě kolem listerie nepomohly podle jeho slov ani obchodníci. „Mám dokladováno, jak prodavačka v nejmenovaném obchodu přijde k zákaznici se slovy – Vy si také berete ty jedovaté sýry, Vy se chcete otrávit? A za takový marketing mám platit miliony korun za zalistovaní poplatky?“, ptá se Teplý.

Zdroj: PKČR

 


Hodnocení => průměr 108
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář