- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Dovozy sýrů stoupají meziročně o desítky procent
Němec: Dovozy sýrů stoupají meziročně o desítky procent
Ačkoli je podle předvánočního průzkumu organizovaném Agrární komorou ČR většina mlékárenských výrobků v obchodních řetězcích tuzemského původu, situace se podle ředitele Českomoravského sdružení mlékárenského Michala Němce postupně mění. A to v neprospěch našich mlékáren.
„Kompletní statistky ještě nemáme, ale například za tři čtvrtletí loňského roku se do ČR zvýšily meziročně dovozy sýrů o téměř 30 procent,“ konstatoval Němec. Trend v nárůstu importu sýrů je podle něj „impozantní“, do ČR se valí především polské a německé výrobky. Naopak ve vývozu sýrů ČR podle mlékárenského svazu stagnuje.
Konkurenceschopnost našeho mlékárenství přitom omezují požadavky zemědělců na ceny vykupovaného mléka. A pokud jim mlékárny v ČR nezaplatí dost, vyvezou surovinu do zahraničí. „Jen za jedenáct měsíců loňského roku se z ČR vyvezlo 286 milionů kilogramů mléka, z toho 275 milionů do Německa za ceny nad 8 korun za kilogram. Cena vykupovaného mléka v ČR byla přitom zhruba o 50 haléřů nižší,“ přiznává Němec.
Jenže v Německu je podle jeho slov oproti ČR podstatně vyšší sezónní rozdíl v cenách vykupovaného mléka než u nás. „Rozdíl v průběhu roku je přibližně 2,50 Eur na
Potravináři proto chtějí dokonce navrhnout, aby exportující zemědělci nedostávali dotace. „Dotovat mléko, které se vyváží ven, nám připadá zvláštní,“ domnívá se prezident Potravinářské komory ČR Jaroslav Camplík. Zvláště za situace, kdy nezřídka právě z vyvezené suroviny se do ČR vyvážejí finální potravinářské výrobky, například zmíněné sýry.
Problém se zahraniční konkurencí ale neřeší jen mlékárny. „Podobné trendy existují i v oblasti uzenin nebo trvanlivého pečiva,“ říká prezident.
Podle výsledků předvánočního průzkumu je v nabídce řetězců v průměru přes 90 procent pomazánkových másel, kysaných mléčných výrobků, mléka, podmáslí a výrobků ze syrovátky z české produkce. Mezi