- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Zhodnocení 1. pololetí Informačního střediska
Od zelené nafty, půdní úrodnosti, racionální výživy polních plodin, ekonomiky traktorů až k jednotné žádosti
Regionální agrární komora Ostravsko za podpory dotačního titulu 9.F.e. pořádala pro zemědělskou veřejnost kromě konzultací, rozesílání aktuálních informací a uveřejňování zpráv na webovém portálu www.mskis.cz, také semináře na níže uvedené témata.
Zelená nafta – informace k novele zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve vztahu k § 57 – vrácení daně z minerálních olejů. Účastníci byli pracovníky Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj informování o novele s účinností od 1. 3. 2017, od 1. 7. 2017, od 1. 1. 2019. O prováděcí vyhlášce/návrhu vyhlášky o způsobu výpočtu nároku na vrácení daně včetně návaznosti na vyplňování daňového přiznání. Dále o materiálu „Normativy spotřeby nafty v rámci jednotlivých pracovních operací a činností spojených s chovem hospodářských zvířat v České republice“.
Půdní úrodnost – nezbytný předpoklad pro setrvalou rostlinnou produkci. Tento seminář přednášel lektor Mendelovy univerzity v Brně doc. Ing. Petr Škarpa, Ph.D.
Přednáška byla zaměřena na představení hlavních faktorů podílejících se na tvorbě půdní úrodnosti, vývoj půdní úrodnosti v ČR a možnostech vedoucích k jejich stabilizaci, respektive zvýšení.
Racionální výživou polních plodin ke stabilitě výnosu – výživa a hnojení olejnin a okopanin. Toto je další seminář přednášený lektorem Mendelovy univerzity v Brně doc. Ing. Petrem Škarpou, Ph.D.
Obsahem této přednášky bylo představení makrobiogenních a mikrobiogenních živin a jejich významu ve výživě olejnin a okopanin. Byly představeny nároky hlavních druhů uvedených skupin plodin na živiny a zásady jejich hnojení před založením porostů a průběhu vegetace.
V rámci dlouhodobé spolupráce Regionální agrární komory Ostravsko s Mendelovou univerzitou v Brně byl organizován i další seminář s názvem Ekonomika provozu traktorů a inovace v mechanizaci, na kterém přednášel lektor této univerzity Prof. Ing. František Bauer, CSc.
O přednášeném tématu: Jednotlivé funkční uzly traktorů jsou vybaveny elektronickými systémy, které podstatným způsobem ovlivňují energetické a výkonnostní parametry. V přednášce byli posluchači seznámeni s výsledky terénních zkoušek traktorů se zaměřením na úsporu paliva a výkonnosti traktorových souprav.
Posledními aktivitou byla série seminářů s názvem „Dotace 2017 – Jednotná žádost“, který proběhl v Opavě, Novém Jičíně, Bruntále a Frýdku – Místku.
Seminář byl určen široké zemědělské veřejnosti a předmětem prezentací byly dotační možnosti v agrárním sektoru se zaměřením na platby v rámci jednotné žádosti.
Představila se Celostátní síť pro venkov, byly podány informace k Programu rozvoje venkova 2014 – 2020, k jednotné žádosti, přímým platbám, přechodným vnitrostátním podporám, LFA, dobrým životním podmínkám zvířat, Agroenvironmentálním klimatickým opatřením, ekologickému zemědělství. Dále také správná zemědělská praxe a Cross compliance.