Renata Šarjaková, 5. listopad 2006
Soběstačnost České republiky klesá
Závislost České republiky na dovozu některých potravin roste.

Soběstačnost České republiky klesá

Závislost České republiky na dovozu některých potravin roste.Přibývá totiž zemědělských komodit, u nichž je domácí výroba nižší než spotřeba. Vyplývá to ze statistik agrární komory a potvrzuje to i ministerstvo zemědělství. Stejně jako někteří ekonomové však MZe nepovažuje ztrátu soběstačnosti za dramatickou.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby nicméně může tento vývoj do budoucna vést ke zdražování potravin. Farmáři omezují produkci komodit, které pro ně nejsou ekonomicky zajímavé kvůli nízkým výkupním cenám. Tento trend zesílil po vstupu do EU, kdy se otevřely hranice levným dovozům. ČR tak podle statistik například během posledních jednoho až dvou let ztratila soběstačnost ve vepřovém mase a vejcích. Letos poprvé domácí úroda nepokryje ani spotřebu brambor. "Pokud tento vývoj bude pokračovat, můžeme se dostat do situace, že domácí konkurence v řadě komodit nebude pro dovozce dost silná, a některé potraviny začnou zdražovat," soudí Veleba. Na snižování soběstačnosti ČR podle něj nese vinu mimo jiné agrární politika českých vlád, které nedostatečně hájí zájmy zemědělství.
Analytik Patria Finance David Marek ale oponuje, že v globalizované ekonomice musí každý stát využívat svých komparativních výhod a klimatické a půdní podmínky nepředurčují ČR k velké agrární produkci. "Daleko více budeme prosperovat, když se budeme věnovat jiným činnostem," prohlásil. Že by nesoběstačnost vedla ke zdražování, je podle něj nesmysl. Pokud by rostly ceny zemědělských produktů ve světě, tak i čeští zemědělci je raději za tyto vyšší ceny vyvezou, dodal.
Také podle MZe ztrácí smysl na jednotném trhu EU, aby každá členská země usilovala o vlastní potravinovou soběstačnost. "Vstupem ČR do EU se nám otevřel společný trh, což přináší výhody i nevýhody. Pokud v jiných zemích vyrábějí některou komoditu levněji, jsme vystaveni tlakům dovozu takového zboží," uvedla mluvčí úřadu Táňa Králová s tím, že z pohledu MZe nenastal u žádné z komodit nějaký dramatický vývoj.
Vepřového se loni vyprodukovalo 470 tisíce tun, tedy zhruba čtyři pětiny domácí spotřeby, zatímco v předchozích letech to bývalo bezmála sto procent. Při vývozu 48 tisíc tun se loni dovezlo 165 tisíc tun, což byl v porovnání s předchozím rokem dvojnásobek, proti roku 2003 dokonce čtyřnásobek, jak vyplývá ze statistik. Za nepříznivý vývoj lze podle MZe označit fakt, že již letos by se dovoz vepřového měl pohybovat mezi 20 a 25 procenty domácí spotřeby.
Produkce vajec se až do roku 2003, kdy činila 2,85 miliardy kusů, pohybovala nad úrovní celkové spotřeby. V posledních dvou letech ale pod tlakem levných dovozů klesla na 2,2 miliardy kusů, což bylo 87 procent množství, které se u nás zkonzumovalo. Ani v drůbežím, jehož produkce roste, nejsme soběstační. Domácí spotřeba drůbežího stále stoupá, výroba za ní zaostává a dovozy rostou.
Dlouhodobě nepokrývá domácí odbyt ani produkce zeleniny. Její sklizeň v posledních letech klesá a loni představovala 273 tisíc tun proti 480 tisícům tun v roce 2000, ovšem spotřeba se u nás pohybuje kolem 800 tisíc tun. V důsledku silné konkurence levných importů, hlavně z Polska, totiž pěstitelé plochy zeleniny omezili. České republice hrozí reálně také ztráta soběstačnosti v produkci cukru, který v minulosti naopak vyvážela, v důsledku úvah společnosti Eastern Sugar o uzavření svých tuzemských cukrovarů.
Přebytky má naopak Česká republiky například v produkci obilí, řepky a mléka. Domácí výroba mírně převyšuje i klesající spotřebu hovězího.

  Zdroj: Zemědělec


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 160
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář