Renata Šarjaková, 31. říjen 2006
Obnova zdrojů je dvakrát pomalejší
Rok 2050 rozhodne o další obnově zdrojů na zemi
Rok 2050: Obnova zdrojů dvakrát pomalejší, než je spotřeba lidstva
 
Ze Zprávy Světového fondu na ochranu přírody.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) uvedl, že lidstvo bude při současném tempu růstu spotřeby konzumovat v roce 2050 dvojnásobek přírodních zdrojů, než je schopna planeta velikosti Země ročně obnovit.

 

„Vážně překračujeme ekologické možnosti a spotřebováváme zdroje rychleji, než je Země stíhá nahrazovat,“ varuje generální ředitel WWF James Leape v letošní zprávě organizace o stavu naší planety.

 

Podle zprávy největší tlak na Zemi v přepočtu na jednoho obyvatele vyvíjejí občané Spojených arabských emirátů, následováni občany USA, Finska, Kanady, Austrálie, Estonska, Švédska, Nového Zélandu, Norska, Dánska a Francie. Česká republika je podle zprávy zveřejněné na http://assets.panda.org/downloads/living_planet_report.pdf na 20. místě, což je s ohledem na velikost země špatné umístění.

 

Podle dokumentu byly v roce 2003 požadavky lidí na svět přírody o 25 % vyšší, než je roční kapacita planety poskytovat vše od jídla po energii a recyklovat lidský odpad. V roce 2001 přesahovala spotřeba obnovu o 21 %.

 

Zatímco počet obyvatel zeměkoule vzrostl od roku 1960 ze 3 miliard na 6,5 miliardy, dopady lidské činnosti se v letech 1961 až 2003 více než ztrojnásobily. Rychlost spotřeby začala přesahovat rychlost obnovy v 80. letech, přičemž největší vinu na tom prý má využívání fosilních paliv.

 

„Podle současných odhadů bude lidstvo do roku 2050 využívat přírodní bohatství dvou planet, pokud již nebudou zdroje do té doby zcela vyčerpány, uvádí se v textu, podle něhož kolem roku 2050 dosáhne populace planety 9 miliard.

 

Zpráva také upozorňuje, že populace řady živočišných druhů, od ryb po savce, se v rozmezí let 1970 až 2003 snížila o třetinu, především kvůli vlivům zapříčiněným člověkem, jako jsou znečištění životního prostředí, kácení lesů a nadměrný rybolov.

 

Mezi druhy, které jsou pod největším tlakem, patří kupříkladu mečoun či jihoafrický sup.


Hodnocení => průměr 156
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář