Renata Šarjaková, 6. březen 2015
NA PÉČI O VÁLEČNÉ HROBY PŮJDE LETOS Z KRAJSKÉHO ROZPOČTU PŘES PŮL MILIONU KORUN

Moravskoslezský kraj se stará o válečné hroby. Na zabezpečení jejich péče každoročně poskytuje finanční dotace. Letos vyčlení 550 tisíc korun. Na včerejším (5. 3.) jednání o tom rozhodli krajští zastupitelé.

Na území Moravskoslezského kraje je v současnosti 1 237 válečných hrobů a pietních míst uvedených v centrální evidenci válečných hrobů. Z toho je 297 válečných hrobů s ostatky a 940 pietních míst. Na údržbu a opravy každoročně poskytuje Moravskoslezský kraj jejich vlastníkům (převážně obcím) neinvestiční dotace.

„O válečné hroby se staráme odpovědně. Dokazuje to mimo jiné i fakt, že Ministerstvo obrany pověřilo Moravskoslezský kraj, aby realizoval pilotní projekt v rámci celé České republiky. Od roku 2011, kdy byl tento projekt nazvaný Zachování a obnova historických tradic v Moravskoslezském kraji spuštěn, kraj do údržby válečných hrobů vložil 1, 55 milionu korun,“ uvedl 1. náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka.

Dodal, že o individuální dotaci na zabezpečení péče o válečné hroby v roce 2015 požádalo 27 subjektů. Členové pracovní skupiny, ustanovené krajskou radou, všechny žádosti vyhodnotili a vybrali šestnáct (15 podaly obce, 1 Farní sbor Slezské církve evangelické a. v. v Gutech), kterým krajští radní a zastupitelé vyhověli. „Samozřejmě, že bychom peníze nejraději poskytli všem žadatelům o dotaci. Ale žádosti vlastníků válečných hrobů a pietních míst převyšují finanční možnosti kraje. Proto pracovní skupina vybrala ty nejnaléhavější, kdy rekonstrukci či opravu válečných hrobů kvůli špatnému technickému stavu a vzhledu není možné dál odkládat,“ vysvětlil 1. náměstek hejtmana Josef Babka s tím, že na jeden válečný hrob nebo jedno pietní místo kraj může poskytnout maximálně 40 tisíc korun.

Upozornil, že opravy pomníků jsou jednou ze součástí plánovaných oslav 70. výročí konce 2. světové války a osvobození Československa, připomenutím největší vojenské operace tohoto konfliktu na našem území – Ostravsko-opavské operace, které Moravskoslezský kraj ve spolupráci s městem Ostravou, Armádou České republiky a dalšími partnery připravuje.

„Chceme připomenout osudy těch, kteří prošli peklem druhé světové války, přispěli k tomu, že nacismus a fašismus skončil na smetišti dějin, a uctít památku a čest hrdinů padlých při osvobozování naší republiky. Nezapomínejme jména těch, kteří za naši svobodu položili to nejcennější – svůj život, važme si jejich obětí a mysleme na jejich poselství, konstatoval 1. náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka.

Hodnocení => průměr 128
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář