- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Jourová: Evropské fondy pomáhají i českému stavebnictví
Poslední květnový čtvrtek se v České národní bance v Praze uskutečnilo Setkání lídrů českého stavebnictví 2014. Mezi přítomnými hosty, kterých bylo přes 450, byli vrcholní představitelé státu, včetně prezidenta Miloše Zemana, ředitelé či členové představenstva stavebních, projektových a developerských společností.
Na setkání byly prezentovány výsledky Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2 2014 přibližující aktuální situaci na stavebním trhu. Mezi pozvanými byla i ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která promluvila o evropských fondech s akcentem na programové období 2014-2020 a o investicích ve stavebnictví.
“Evropské fondy jsou důležitou součástí, která pomáhá v rozvoji České republiky, a pro stavební sektory jsou také významným zdrojem investic,“ řekla ministryně Jourová. Co se týká přímo stavebnictví, firmy podle Jourové vystupují v oblasti evropských fondů jako žadatelé a příjemci dotace anebo jako dodavatelé veřejných zakázek. A to například v oblastech jako jsou dopravní infrastruktura, cestovní ruch a kultura, výzkum a vývoj nebo také životní prostředí a dalších. „Zde je alokováno a tedy také čerpáno nejvíce finančních prostředků. Jedná se zejména o projekty směřující na rozvoj dopravní infrastruktury, a to 35% všech schválených finančních prostředků,“ uvedla Jourová.
Od počátku programového období 2007-2013 do počátku letošního dubna bylo podáno více než sto tisíc žádostí o dotaci v celkovém objemu téměř 1 250 miliard korun. Schváleno bylo více než 50 tisíc projektů za 603 miliard, finančně bylo ukončeno více než 29 tisíc projektů za více než 250 miliard korun. V prvním čtvrtletí zaznamenalo ministerstvo nárůst o 2 717 projektů v hodnotě 14,6 miliard korun, což je téměř o sedm procent.
Tématem pro diskusi byl zákon o veřejných zakázkách a směrnice regulující veřejné investování. Dále pak příprava nového stavebního zákona a posuzování vlivu na životní prostředí EIA v povolovacím procesu staveb.