- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
PRESTIŽNÍ SVĚTOVÉ NOVINY: KARLOVA STUDÁNKA – MÍSTO, KDE OMLÁDNETE
Poté, co loni v lednu jeho americké vydání The New York Times doporučilo nejvyšší moravské pohoří mezi šestačtyřicet míst na světě, která stojí za to v roce 2013 navštívit, se sem vrátili redaktoři britské verze tohoto listu. Celou dvoustranu věnovali Karlově Studánce a jejímu okolí.
Autor článku, uznávaný anglický novinář Tristan Rutherford, který se zabývá cestováním a v Karlově Studánce strávil pět dnů, čtenářům tvrdí, že v místních lázních omládl o sedm let. Efekt tamní léčby přirovnává k filmu Cocoon, ve kterém senioři mládnou v zázračné vodě.
„Mládneme a roky z nás přímo odplouvají. Dozvídám se, že termální prameny v Karlově Studánce léčí vysoký tlak, pomáhají od svalového napětí a astmatu – a rozhodnu se sem přivézt svoji vystresovanou sestru, rozbolavěnou matku a sípajícího synovce, až sem pojedu příště. Mohl bych jim možná dopřát hodinu v solné jeskyni, kde se hosté mohou „odvlhčit“, což prý je léčebný proces, který funguje na všechny známé neduhy,“ slibuje novinář po pětidenní očistné kúře, kterou absolvoval se svou ženou.
Zdůrazňuje příznivé ceny Karlovy Studánky ve srovnání s obdobnými lázněmi v zahraničí, zároveň ale tamní stravu a služby přirovnává k hotelu Four Seasons. Kuchyni popisuje jako českou klasiku, upozorňuje i na snahu obměnit nabídku menu za tradiční regionální gastronomii s použitím regionálních produktů a sezónních surovin.
„Plný energie se vydávám na večeři. Ta vůbec není špatná – podává se v impozantní jídelně z 18. století. Jídla jsou typicky česká, ale koncem roku 2014 čeká místní kuchyni změna – menu bude bohatší o přísady z místních zdrojů a sezónní speciality. Dostávám vepřové v bešamelové omáčce, manželka má kuřecí ve smetanové omáčce. Ponimrám se ve své porci, protože se bojím říct, že jsem vegetarián. Snídaně je nápaditější. Oba dostaneme talířek s dovedně vyskládanou růžicí salámu, plátků šunky a místních klobásek, takže se v jídle ponimrám znovu. Když večer vpochoduji do jídelny, na papírek česky napíšu: Jsem vegetarián. Zabere to. Přistane před námi smažený sýr s místními bramborami (obojí je výborné) a následuje tak opulentní sýrové prkénko, že by se dobře vyjímalo na rautu v hotelu Four Seasons,“ popisuje novinář.
„Další článek v The Times je pro nás obrovskou reklamou a potvrzením výjimečnosti a atraktivity našeho regionu. Jeseníky jsou nádherným místem s potenciálem přilákat návštěvníky z celého světa,“ uvedl náměstek hejtmana pro cestovní ruch Ivan Strachoň. Dodal, že zájem turistů o Moravskoslezský kraj roste.
„Loni navštívilo Moravskoslezský kraj 136 372 zahraničních turistů, což je o 3,4 procenta více než v roce 2012. Region přilákal k návštěvě zejména Poláky, Slováky, turisty z Německa, Ruska, Itálie a Rakouska. Pravidelně sledujeme statistiky cestovního ruchu a podle nich také plánujeme nejrůznější aktivity,“ upřesnil náměstek hejtmana Ivan Strachoň s tím, že kraj se mimo jiné prezentuje na významných zahraničních veletrzích cestovního ruchu, například na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Německu, Rusku a Itálii. V České republice mohou zájemci navštívit stánek Moravskoslezského kraje na veletrzích v Brně, Olomouci, Praze, Ostravě, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou a dalších. V rámci těchto akcí jsou návštěvníkům nabízeny kvalitní propagační materiály kraje, ochutnávky regionálních specialit a další doprovodný program. „Máme stále co nabízet - pěší turistiku, cykloturistiku, lyžařské běžecké trasy, technické atraktivity, hrady, zámky, lázně, hipostezky a další,“ míní náměstek hejtmana Ivan Strachoň.
Vybrané pasáže z článku The Times
Vítejte ve stylových lázních, které vás přijdou na 46 £ na den, autor Tristan Rutherford:
- Myslíte si, že lázně si mohou dovolit jenom boháči? V těchto lázních ležících východně od Prahy zaplatíte za procedury méně než padesát liber – a navíc opravdu fungují.
- Zatímco v Londýně za oběd, pobyt a tři procedury zaplatíte klidně 275 £, ani nevíte jak, Karlova Studánka vás vyjde na pouhých 46 £. A to včetně ubytování a stravy.
- Procházky po obědě v Karlově Studánce připomínají sen. Vodopády, minerální prameny a malé altánky jako od Disneyho jsou ozdobou areálu. A procházka v jednoznačně nejčistším vzduchu v České republice je detoxikační procedurou sama o sobě.
- Žádnou masáž jako od maminky ani nóbl marocký peeling ale v Karlově Studánce nečekejte. Omlazující procedury jsou očistné až mučivě středověké: vibrosauna, skotské střiky, uhličité koupele. A výsledek? Bolestně účinný, pokud se dá soudit podle procedur prvního dne.
- Díky místním podmínkám (směsi oxidu uhličitého z místní rašeliny a částic z vodní tříště minerálních pramenů) je údolí slunečné, i když na zbytku území je obloha pokrytá mraky. Jako doklad těchto dvou blahodárných místních jevů nás čeká překvapení – rašelinový zábal a skotské střiky. V Londýně byste něco takového hledali marně.
- Po lenošení ve společné lázni, saunách a místnostech plných páry máme s mou ženou tu čest se skotskými střiky. Tyto skotské sprchy jsou tak trochu procedura typu „udělej si sám“: ze zavěšeného sudu s minerální vodou o teplotě horského jezera se houpe provaz. „Zatáhni za to, srabe,“ vybídne mě moje žena. „Aaaaah,“ zaúpím, když mi